Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » Kadın Yazarların Kendi Gençliklerine Öğütleri

Kadın Yazarların Kendi Gençliklerine Öğütleri

Yazar: Ankara Psikolog

Yazarlık dünyadaki en etkileyici ve saygı değer mesleklerden birisi kuşkusuz. Herkesin hayatı boyunca en az bir tane çok etkilendiği yazar olmuştur, yarattığı dünyanın içine çekildiğiniz, kendinizi etkilenmekten alıkoyamadığınız en az bir yazar vardır. İşte bu meslek güzel olduğu kadar zordur da. Bu yazımızda yazarların kendi gençliklerine öğütlerini derledik. Yazar olun ya da olmayın, böyle bir hayaliniz olsun ya da olmasın kendinizden bir şeyler bulabileceğinize eminiz. Keyifli okumalar.

 1. Hakkındaki her şeyi herkesin bilmesine gerek yok. Evet, gençken ne var ne yoksa ortaya dökme dürtüsü çok güçlü oluyor ama en özel zamanlarımı kendime sakladığım için çok mutluyum.
 2. Kendini başka insanların başarılarıyla kıyaslama.
 3. Saygı duyduğun ve güvendiğin insanların eleştirilerinden korkma, o eleştirileri dinlemek senin yazımını geliştirecek.
 4. Yazabildiğin kadar yaz, hatta kötü olsa da yaz. Her şeyi yaz ve hepsini sakla. Yazdıklarının hangisinin önemli olacağını bilemezsin, çok şaşırtıcı olabilir.
 5. Sana ifade ettiği anlamlara bakmaksızın tüm büyük yazarları oku ve kimsenin sana bir yazar olarak yaşayamayacağını söylemesine izin verme.
 6. Başka yazarlara karşı adil ve destekleyici ol. Bu dünyada birbirinin kuyusunu kazmaya çalışan yazarlardan daha kötü bir şey yok.
 7. Yazdıklarını başkalarının yazdıklarıyla kıyaslamaktan vazgeç!
 8. Yazar olmak için birilerinden onay bekleme. Yazdıklarını dünyaya duyur ve İŞTE!! Artık bir yazarsın.
 9. “Yazar olmak istiyorum.” deme, “Ben bir yazarım.” de.
 10. Kabullenilmek adına yazdıklarını törpüleme. Sen bir yazarsın. Senin işin insanları düşündürmek bazen bu onları rahatsız etmek anlamına gelse de. Eğer insanları rahatsız ediyorsan bir şeyleri doğru yapıyorsun demektir, devam et.
 11. Büyük yayınevlerine başvurmaktan korkma. Sana olumsuz cevap verseler bile eğer eserin hakkında geri bildirim verirlerse bu seni daha güçlü yapar.
 12. Eleştirileri dinle ve onlardan ders çıkar ama yazdıklarının yayımlanmaya değmediğini düşündürtmelerine izin verme.
 13. Oku! Her zaman oku, bulduğun her şeyi oku. Sevdiğin yazarların tüm yazdıklarını oku. Okumak sana yeni fikirler verir ve kilitlendiğin zamanlarda ilham kaynağın olur.
 14. Yazmak istediğin şekilde, türde yaz. Tüm ilgilerini bir araya getir. Başlangıçta uyumsuz olsalar bile zamanla birbirini en çok tamamlayan şeyleri bulabilirsin.
 15. Çevreni genişlet. Mümkün olduğunca çok insanın senin ismini öğrenmesini sağla.
 16. Yazdıklarını yüksek sesle oku, eğer kulağına yabancı geliyorlarsa sana ait değillerdir. Tekrar yaz.
 17. Cesur ol, hiç kimse için sözcüklerini geri çekme.
 18. Diğer kadın yazarların ve editörlerin arkasında dur.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !