Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Kadınlar Neden Baskın ve Kalıplı Erkekleri Tercih Ediyorlar?

Kadınlar Neden Baskın ve Kalıplı Erkekleri Tercih Ediyorlar?

Yazar: Ankara Psikolog

İngiltere’nin Leicester Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, durumdan ve var olan risk faktörlerinden bağımsız olarak, kendilerini bir suçun olası mağduru olacağına daha fazla inanan kadınlar daha çok heybetli ve baskın erkeklerle birlikte olmayı tercih ediyorlar.

Bunun sebebinin önceki araştırmalarda, ortada bir risk durumu varken bu heybetli ve baskın erkeklerin kadınların kendilerini koruyacağına inanmaları düşünülse de, yeni araştırmaya göre, bu erkekleri çekici bulan kadınlar aslında kendilerinin mağdur olacağı riskini,-böyle bir risk ortada olmasa bile- taşıdıkları için bu erkeklerle beraber oluyorlar.

Nörobilimler, Psikoloji ve Davranışlar bölümünde Hannah Ryder tarafından yürütülen çalışma için Ryder şunları söylüyor:

“Hep kadınların, heybetli ve baskın erkekleri tercih etmelerindeki sebebin olarak, bu kişilerin kadınlar için birer koruma vazifesi gördüğüne inanılırdı. Fakat aslında bu erkeklerle birlikte olan kadınlar kendilerini daha çok risk altında, korkmuş ve hassas hissediyorlar. Yani bu erkekler onlara böyle bir rahatlama getirmiyor.

Araştırmamıza göre ortada bir risk faktörünün olup olmaması kadınların bu baskın ve heybetli erkekleri seçmeleri için belirleyici bir etken olmuyor. Kadınlar ortada bir sorun olduğundan koruma hissetmiyorlar, fakat kendi içlerinde bir risk bölgesinde olduklarına inanırlarsa böyle erkekleri seçiyorlar.

Araştırmada laboratuvarda kadınlara suç riski için güvenli ve tehlikeli bölgeler, hayali ve gerçek durumlarla canlandırılarak veriliyor. Her iki durumda da kadınlara kendilerini ne kadar mağdur hissettikleri soruluyor.

Araştırmanın sonucunda, güvenli bölgede veya tehlikeli bölgede olup olmadıkları fark etmeksizin kadınlar kendilerini ne kadar çok riskte hissediyorlar, doldurulan bir başka ölçek yardımıyla, baskın ve heybetli erkekleri çekici bulma durumları o kadar çok artıyor.

Bu durumun değişmesinde kadınların algıladıkları olası suç riskine yakınlıkları, bunu günün hangi saatinde hissettikleri de etkili oluyor. Korku ile baskın ve heybetlilik arasındaki ilişki ise risk durumuna, failin cinsiyetine ya da suç tipine göre değişiklik göstermiyor.

 

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !