Buradasın Ankara Psikolog » Cinsel Yaşam » Kadınlarda Orgazm Olamama

Kadınlarda Orgazm Olamama

Yazar: Ankara Psikolog

Kadınlarda Orgazm Olamama

Kadınlarda Orgazm Olamama

Kadınlarda orgazm olamamanın çeşitli nedenleri vardır. İçe bastırılmış duygular, cinsel isteksizlik, yorgunluk, stres, birlikteliğin istenmemesi, eşin erken orgazm olma durumunun düşünülerek kendisini baskılaması, klitorisin yeterince uyarılmaması gibi bir çok neden bu konuya dahil edilebilmektedir. Kadınlarda cinsel ilişki; erkeklerdeki psikolojiden daha farklıdır bazen bir ses veya ışık gibi basit konular tüm alınacak hazın önüne geçip normal hayata bir anda kadını döndürebilmektedir. Konudaki hassasiyetler önemlidir. Erkeğin eşine yaşatacağı duygu yoğunluğu ve istekli olması kadına bu anlamda kazanım sağlayacaktır. Zaten kadın birçok şeyi kafasında biriktirmişken üzerine eklenen isteksiz ve duyarsız bir eş kadını bu anlamda soğutarak odaklanamamasını sağlayacaktır. Buradan çıkan sonuç ile erkeklerin dış dünyadan çok etkilenmeyerek orgazm olma durumunda yoğun sıkıntılar yaşamamasına karşın kadın için psikolojik ve fiziksel etkenlerin çok daha ön planda olduğudur.

Ciddi boyutlara ulaşan bu durum kadında ön yargılara sebep olmakta ve kısır bir döngüye sokabilmektedir. İlişkide orgazm olamama– sonrasında bunu görev haline getirip sadece eşi için bu faaliyette bulunma- ve yine bu durum karşısında isteksizlik baş göstereceği için ilişkiden çoğunlukla uzak durma yoluna gidilecektir. Bazen bu durum sadece psikolojik olmayabilir; hormon kaynaklı sıkıntılar, belirli dönme rahatsızlıkları, içilen ilaçlar, yorgunluk, ağrılı cinsel ilişki ve menopoz dönemleri sıkıntıları gibi birçok başlık sayılabilir. Asıl olan orgazm olamama durumunun nedeninin ne olduğunu bilmek ve bu konu için tıbbi yardım alabilmektir. Kimi zaman psikiyatrisi yardımı da gerekecektir.

Kadın orgazm olamama durumu tek taraflı bir sıkıntı değildir ve bu konu için çiftlere düşen görevler;

–        Erkeğin ilişkide orgazm olma konusunda aceleciliği kadında ters tepkilere yol açabilecektir. Kadınların orgazm olma süreleri daha uzundur. Erken boşalma gibi bir sıkıntı yaşıyorsa erkek bu anlamda tedavi görmelidir.

–        Ön sevişmenin önemi; kadının cinsellik açısından uyandırılması önemlidir. Erkeklerde bu durum farklıdır. Ön sevişme uzun tutulursa kadının orgazm olma durumuna yardım edilmiş olacaktır.

–        Uyarıcı bölgeleri keşfetmek; her insanı tatmin edecek bir doyum noktası mevcuttur ve erkeğin bu anlamda eşine değer vermesi ve onu çözmesi gerekecektir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

gülsen kilci 17 Mart 2016 - 22:31

2 yillik bir iliskim var ne bu sevgilimde nede bundan oncekinde hic bir sekilde zevk almadim ne yapmaliyim problem bende biliyorum ama ne yapsam duzelir simdiye kadar hic bosalmam orgazm olmam olmadi . doktora gorunmelimiyim

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !