Buradasın Ankara Psikolog » Cinsel Yaşam » Kadınların Favori Seks Pozisyonunu Ne Belirler?

Kadınların Favori Seks Pozisyonunu Ne Belirler?

Yazar: Ankara Psikolog

Yüz yüze kurulan iletişim mi yoksa kadınlardaki rahmin pozisyonu mu daha belirleyicidir?

Bazı psikologlar göz göze kurulan ilişkiye çok önem atfediyorlar, “gözler ruhun elçileridir” diyorlar. Peki, ya kadınların hepsi en sevdikleri seks pozisyonunda göz göze bir temas istemiyorlarsa? Yüz yüze olan bir pozisyon kadınların partnerlerine karşı daha içten olduğu anlamına mı gelir?

Psikolojinin favori seks pozisyonları hakkında söyleyecek önemli şeyleri olsa da bir noktada fizyolojinin de işin içine dahil olacağını unutmamak gerekiyor. Kadınlarda sinir uçlarının vajinanın neresinde toplandığı, pelvisin içerisindeki bölümlerin, özellikle klitoris ve rahmin nasıl konumlandığı oldukça önemli. Aynı zamanda partnerin penisinin şekli de kadınların en çok tercih ettiği pozisyonda rol oynayabiliyor.

Bu konuda bir kadının rahminin ters olması etkileyici olabilir.

Kadınlarda rahim karın boşluğunda yer alan ve dik pozisyonda duran bir organdır. Sıklıkla mesaneye doğru eğik bir biçimde dursa da kadınların %30’unda rahim arkaya doğru yatık bir pozisyondadır ve buna ters rahim denir.

Ters rahimli olan kadınlar genellikle adet dönemlerinde ağrıyı karınlarında değil sırtlarında hissederler.

Birçok kadın ters rahimli olup olmadığını genelde bilmez ki bu durum kadınların favori seks pozisyonları için de belirleyici bir etmendir.

Ters rahme sahip kadınlar partneriyle ilişkiye girdiklerinde daha çok yüz yüze olmayı tercih ederler. Bu kadınlar seks esnasında yukarıda olmaktan ve misyoner pozisyonlarından daha çok zevk alırlar. Sırtları partnerlerine dönükken, “doggiestyle” olarak bilinen seks pozisyonlarını genelde tercih etmezler. Bunun sebebi ise rahmin ters bir şekilde pozisyon almasından ötürü kişiye acı hissi vermesidir.

 

Kadınların menstrual döngülerindeki çeşitlilikler de onların seks pozisyonu tercihlerini etkileyebilmektedir. Vajina östrojen seviyesine karşı hassastır ve bu hassasiyet kişinin döngüsünde hangi evrede olduğuna göre değişebilmektedir. Aynı şekilde döngünün belli evrelerinde kadınların göğüsleri daha acıyabilmekte ve hassaslaşmaktadır. Bu durum da onların ilişkiye girdikleri pozisyonlarda belirleyici olabilmektedir.

Kadınların favori seks pozisyonu belirleyen bir başka etken ise kadının, partnerinin vücudunun altında kalmayı klostrofobik bulup bulmamasıdır. Bazı kadınlar bu durumdan çokça bunaldıkları için üstte yer almayı tercih edebilirler.

Sonuç olarak, göz göze temasa aşırı vurgu yapmaktan ziyade, çiftlerin deneyerek ve birbirlerine açık olarak seks pozisyonlarını belirlemeleri, onların ilişkiden alacakları zevki daha da artıracaktır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !