Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Karşınızdakinin Kişiliğini Anlamanızı Sağlayacak 3 Kişisel Şey

Karşınızdakinin Kişiliğini Anlamanızı Sağlayacak 3 Kişisel Şey

Yazar: Ankara Psikolog

İnsanların üzerindeki detaylar genellikle onların kişilikleri hakkında bilgi verir. İşin sırrı onları nasıl yorumlayacağımızı bilmek. Aşağıdaki yöntemlerin %100 çalışmayacağını bilmekte fayda var.

Ayakkabılar kişilik tipinizi ortaya çıkıyor.

1a

Bir üniversitede yapılan çalışmaya göre ayakkabılarımız bizim hakkımızda çok şey söylüyor. Katılımcılardan karşıdaki kişinin ayakkabılarına bakarak bir kişilik tahmininde bulunmaları isteniyor, ayakkabıyı giyen kişilere de bir kişilik testi uygulanıyor. Sonrasında ortaya çıkan sonuçlar ise şöyle;
-Kaygılı ve ilgi meraklısı kişiler, yeni ve ayağı tamamen kaplayan ayakkabıları tercih ediyor.
-Daha rahat ayakkabıları tercih edenler diğerlerine göre daha uyumlu davranışlar gösteriyor.
-Sakin insanlar, pek rahat olmadığı belli olan ve ayak sağlıkları için sıkıntı yaratabilecek ayakkabıları seçiyor.
-Sinirli insanlar ise bileklerini saran ayakkabıları daha çok kullanıyor. Bunun bir mantığı yok gibi görünse de belki bilinçsizce bir şeylere daha iyi vurmalarını sağlayacak ayakkabıları tercih ediyorlardır.
Eğer bunu okuyup, “Benim ayakkabım kişiliğim hakkında hiçbir şey söylemiyor, sadece rahat ve ucuz olduğu için onları aldım” diyorsanız, bilin ki bu da belli bir kişilik tipinin düşünme şeklidir.

Zorba gibi görünen biri büyük ihtimalle bir takım oyuncusudur.

2b

Filmlerde veya çevremizde baktığımız zaman bizi ürküten insanlar görürüz. Kıyafetlerinden yüz ifadelerine kadar her şey bize onların çok tehlikeli olduğu sinyalini verir. Ama böyle insanların aslında sevilecek bir yönleri de var. Kabadayı ya da zorba gibi görünen kişiler genellikle takım halinde hareket etmeye daha eğimliler.

Bunu incelemek için araştırmacılar erkek katılımcılara gruplar halinde bir oyun oynatıyor. Bir gruba öylesine oyun oynamasını, diğer gruba ise skorlarının karşı tarafla karşılaştırılacağı söyleniyor. Skorlarının karşılaştırılacağını söyleyen gruptaki erkekler, daha sinirli bir surat ifadesi takınıp kendilerini takımları için feda edecek davranışlar sergiliyor.

Simetrik bir yüzünüz varsa zengin, asimetrik bir yüzünüz varsa lidersiniz.

3a

Simetri estetik için en önemli noktalardan birisidir. Yüzleri simetrik insanların güzel oldukları yetmiyormuş gibi çoğunun bir de zengin olması çok adaletsiz gibi görünüyor. Diğer taraftan, asimetrik yüze sahip insanlar ise diğerlerini yönetmede oldukça başarılı oluyorlar.

Bu durumun altında yatan sebep ise büyüme koşullarınızla ilgili. Yaşam koşulları yüksek olan aileler çocuklarını daha korunaklı ve özel bir şekilde yetiştiriyor. Küçük kazalardan tutun hastalıklara kadar her şeyin önlemi alınıyor. Güzellikleri korunan bu çocuklar ileride daha iyi eğitimler alıp daha iyi meslek sahibi oluyorlar. Sonunda da çok yakışıklı veya güzel insanların zengin olduğuna tanık oluyoruz.

Diğer taraftan, bunların tam tersi bir şekilde zorluklarla dolu bir hayat geçirmiş küçük çocuk ileride daha başarılı bir lider oluyor. Önüne çıkan zorluklarla bir şekilde başa çıkmayı öğrenmesi, karşısındakinin en kötü durumunu anlayacak kadar empati yapabilmesi, onu diğerlerine karşı daha deneyimli yapıyor. Deneyimli olan bu kişiler diğerlerini kolaylıkla yönetebiliyor.

Kaynak: http://www.stumbleupon.com/su/2fuNN1?from=%2Fto%2Fs%2F2fuNN1%3Fm%3DC_LI%253D515f31d48edcd08b0512eb33d494aa16%26meta%3D1835781398689237136%26_notoolbar%26_nospa%3Dtrue

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !