Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Kaygı İnsanların Yürüyüşünü Nasıl Değiştiriyor?

Kaygı İnsanların Yürüyüşünü Nasıl Değiştiriyor?

Yazar: Ankara Psikolog

Kaygı ve tutukluk deneyimleyen kişilerin beyinlerinin sağ bölgesi daha aktif oluyor ve bunun sonucu olarak sol taraflarına eğik olarak yürüyorlar.

Kent Üniversitesi Psikoloji bölümünden Dr. MarioWeick tarafından yürütülen araştırmada ilk defa beynin her iki yarım küresindeki aktivitelerin insanların yürüyüşlerine nasıl yansıdığı incelendi.

Çalışmada insanlardan gözleri kapalı halde bir hedefe doğru belirli bir çizgi üzerinde yürümeleri istendi ve neden bazılarının belli bir yöne doğru eğiklik gösterildiği incelendi.

Araştırmacılar öncesinde yaptıkları testlerle kaygı ve tutukluk hali gösteren kişileri incelediklerinde, bu kişilerin beyinlerinin sağ bölgesinin sol yarımküreye göre daha aktiflik içinde olduğunu ve yürüyüşlerinde daha çok sola eğik bir biçimde vücutlarını konumlandırdıklarını gördüler.

Araştırma beynin her iki yarım küresinin farklı güdüsel sistemlerle ilişkilendirildiğini ortaya koyuyor.  Bunlar sağ tarafın tutukluk haliyle sol tarafın ise yakınlaşma haliyle ilgisi olduğu anlamına geliyor.

Bu araştırmacıların ilk defa beyinin sağ bölgesinde tutukluk ve aktiflik halini incelemeleri açısından önem taşıyan bir araştırma.

Araştırmanın bulguları, “hemispatialneglect” olarak da bilinen beynin taraflardan birine dair farkındalığı olmaması şeklinde açıklanan inmelerin tedavisinde kullanılabilecek. Ayrıca bu tedaviyle kişilerde oluşan kaygı da bir anlamda önlenmiş olacak.

Cognition dergisinde yayınlanan bu çalışma davranışsal yaklaşım açısından psikolojiye ve tıpa önemli katkılar sağlıyor.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !