Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » Kaygıya Davet Çıkararak Performansın Düşmesine Sebep Olan 3 Hata

Kaygıya Davet Çıkararak Performansın Düşmesine Sebep Olan 3 Hata

Yazar: Ankara Psikolog

Zaman zaman herkesin aşırı kaygı yüzünden başarısızlığa uğradığı olur. Örneğin profesyonel bir futbol oyuncusu bile bir anda kaygılanıp golü kaçırabiliyor. Neden çok iyi bildiğimiz bir işi yaparken bile kaygıya kapılabiliyoruz ve sonucunda başarısızlığa uğruyoruz? Kaygıyı nasıl azaltabiliriz?

1)      “En önemli…” ve “ İlk…” leri kullanarak kendinizi korkutmayın

“Hayatımın en önemli oyunu”, “En önemli turnuvam”, “Hayatımda yakalayabileceğim en önemli şans”. Tüm bu cümleler kaygıyı tetikler.

Elbette hayatımızda çok önemli anlar vardır. Fakat o anların ne kadar önemli olduğuna yoğunlaşmak kaygıyı tetikler. Kaygı hareket ve düşünme kabiliyetimizi kısıtlar ve performansın düşmesine sebep olur.

Aynı şekilde “hayatımda ilk defa … “ ile başlayan cümleler de kaygıyı yükseltir.

Ne yapabilirim?

“En önemli” ve “ İlk defa”  kelimelerini kelime dağarcığınızdan silin. Bunlarla düşünmek yerine tüm anları eşit görmeye çalışın. Unutmayın k bir maç en önemi bir an ile değil, maç boyunca gösterilen performansla kazanılır. Dahası kazansanız da kaybetseniz de önünüzde her zaman yeni bir maç, turnuva ya da şans olacaktır.

2)      Gelecek hakkında tahmin yürütmekten vazgeçin

“Olamaz, kesin kaybedeceğim. ”

“Yaşasın, kesin kazanacağım.”

“ Çok iyi bir konuşma yaparsam terfi alır mıyım acaba?”

Bu düşüncelerin hepsi de aynı oranda tehlikelidir.  Yogi Berra “Oyun bitene kadar hiçbir şey bitmemiştir” der. Ne olacağını tahmin etmek yerine anı yaşamaya çalışın.

Yaptığınız iş ne olursa olsun sonunda ne olacağını, kimin kazanıp kaybedeceğini ya da diğerlerinin yaptığınız işle ilgili ne düşüneceğini düşünmek yaptığınız işe yoğunlaşmanızı zorlaştırır ve performansınızın düşmesine sebep olur.

Ne yapabilirim?

                   Şimdiki zamanda kalın. Sonuçlara odaklanmak yerine dikkatinizi ne yapıyorsanız ona yönlendirin.  İstemeden sonuçları düşünmeye başladığınızı fark ederseniz, hemen şimdiki zamana dönün ve düşüncenizi yakalayıp şimdiye dönebildiğiniz için kendinizle gurur duyun!

3)      Hakkımda ne düşünecekler?

                 Eğer kafanız diğerlerinin performansınızla ilgili ne düşüneceğiyle meşgul ise önünüzdeki işe yoğunlaşmanız zorlaşır.  Dahası diğerlerinin ne düşüneceğini düşünmek kendinize ve yaptığınız işe 3. kişiymiş gibi dışarıdan bakmanıza sebep olur. Oysa kendinizi yapılan aktiviteye kaptırmanın performansı arttırdığı görülmüştür. Yaptığınız işin tadını çıkarın. Bir sonraki adımınıza odaklanın.

Son olarak, insanlar başkalarının ne düşündüğünü tahmin etmeye çalıştıklarında genelde negatif varsayımlarda bulunma eğilimindedirler. Diğerlerinin kendilerini eleştirdiğini düşünürler. Bu düşünce doğal olarak kaygının yükselmesine sebep olur.

Ne Yapabilirim?

                 Yaptığınız işe odaklanın, diğerlerinin düşüncelerini değiştiremezsiniz. Sadece elinizden geleni yapın. Diğerlerinin düşüncelerini geçirmeyen bir baloncuğun içinde olduğunuzu hayal edin.

Her şeye rağmen gergin hissediyorsanız?

                 Yavaşça derin bir nefes alın. Ciğerlerinize dolan temiz havaya odaklanın. Sonra tekrar önünüzdeki işe yoğunlaşın.

Kendinizi yaptığınız işe kaptırdıkça kaygınız azalacak ve sonunda yok olacaktır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

2 Yorumlar

leysacan 22 Mart 2012 - 22:34

mrb hocam yazınızı okudum böyle bir seyi yayınladgnız tşk edrim.

Cevapla
leysacan 22 Mart 2012 - 22:40

hayatımızı korkular işgal etmiş.hastalık,kaybetme,yanlızlık vb.

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !