Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Kendi Mutluluğunuzu Engelliyor Olabilir Misiniz? Anlamanın 11 Yolu

Kendi Mutluluğunuzu Engelliyor Olabilir Misiniz? Anlamanın 11 Yolu

Yazar: Ankara Psikolog

Neden bazı insanlar hiç mutlu olamıyor? Ya neden olduğunuzdan daha mutlu değilsiniz? Belki farkında olmada kendinizi mutlu olmaktan alıkoyuyor olabilirsiniz. İşte anlamanın 11 yolu.

1.Kendinizi devamlı diğerleriyle mi karşılaştırıyorsunuz?

Fiziksel görünüşlerinden, zekâlarından veya yeteneklerinden ötürü birçok insana hayran olabilirsiniz. Ama bunu gereğinden sık yapıyorsanız özgüveniniz ile ilgili bir sorun olabilir. Kendinizi değiştirmeye, olmadığınız bir insan gibi olmaya çalışmayın. Henüz farkında olmasanız da başkalarında olmayan, eşsiz özelliklere sahip olduğunuzu unutmayın. Olduğunuz halinizle mutlu olmayı öğrenin.

2.Geçmişte mi yaşıyorsunuz?

Geçmişinizden aynı anıları tekrar tekrar hatırlamak, bir şeylerin özlemini sürekli çekmek sizi mutsuz edebilir. Nostalji bize çekici gelse bile oraya sıkışıp kalmak geçmişimizden kurtulamamak anlamına gelir. Her şey zamanla değişir, bunu kabul etmek hayatta ilerlemenizi ve yeni mutluluklar bulmanızı sağlayacaktır.

3.Sürekli yaptığınız hataları mı düşünüyorsunuz?

Hepimiz hata yaparız. Peki, hata yaptığınızda, bu hatadan ders almak için çabalıyor musunuz yoksa bu hatadan ötürü sürekli üzgün mü hissediyorsunuz. Hatalarınıza odaklanmaktansa başarılarınızı da hatırlamaya gayret edin. Zor durumların nasıl üstesinden geldiğini bilmek sizi hayata karşı daha motive edecektir.

4.Kendinize “bunu yapamam” mı diyosunuz?

Kendinize sürekli başarısız olacağınızla ilgili bahaneler üretiyor olabilirsiniz. Öğrenmek için çok yaşlı olduğunuzu, yapmak istediğinizin şeyin çok pahalıya patlayacağını veya uzun zaman alacağınızı düşünmek sizi frenleyecektir. İstediklerinizi gerçeğe dönüştürecek gücünüzün olduğunu unutmayın. Kendinize “bunu yapamam” değil, “bunu yapabilirim” deyin. Ta ki istediğinizi yapana kadar.

5.Üzgün olmayı alışkanlık haline mi getirdiniz?

Nasıl mutlu olacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Hatta üzgün olmanın size iyi geldiğini bile düşünüyor olabilirsiniz. Mutluluk sizin için uzun zamandır tatmadığınız bir şey olsa bile bu böyle devam etmek zorunda değil. Mutlu olmayı istemek size ne kaybettirebilir ki?

6.Ne istediğinizi bilmiyor musunuz?

Mutluluğun her insan için anlamı farklıdır. Bazıları için mutluluk başarı demekken, bazıları içinse insanlarla beraber olmak olabilir. Sizi neyi mutlu edeceğinizi iyi bilirseniz mutluluğa ulaşmanız o kadar kolay olacaktır.

7.Hiç motivasyonunuz yok mu?

Bir amacınızın olmaması, peşinden gidecek bir hedefinizin bulunmaması sizi mutsuz edebilir. Nelerden hoşlanırsınız? Ne yapmayı isterdiniz? Bu soruların cevaplarını bulmak sizi mutluluğa bir adım daha yaklaştıracaktır.

8.Çok fazla şikâyet ediyor musunuz?

Olanların olumsuz tarafına odaklanmak ve sürekli eleştiride bulunmak sizi mutlu etmeyecektir. Her şey hakkında şikâyet etmeyi bırakın! Beğenmediğiniz şeyler varsa onu değiştirmek için harekete geçin.

9.Yanlış insanlarla birlikte olabilir misin?

Eğer etrafınızda hiçbir zaman mutlu olmayı bilmeyen veya anlaşamadığınız insanlar varsa bu sizi olumsuz etkileyecektir. Bu insanlar arkadaşlarınız, aileniz veya sevgiliniz olabilir. Onların mutsuzlukları veya size olan etkisi sizi de aşağıya çekecektir. Diğerlerinin sizi etkilemesinin önüne geçin.

10.Sorunlarınızdan kaçıyor musunuz?

Eğer çözmediğiniz sorunlardan kaçıyorsanız bilin ki sizin peşinizi asla bırakmayacaklar. Çözülmemiş sorunlar, mutlu olabileceğiniz zamanlarda bile ortaya çıkıp tüm keyfinizi kaçıracaktır. O yüzden bu meseleleri halledip bir daha sizin karşınıza çıkmalarını engelleyebilirsiniz.

11.İhtiyaçlarınızı görmezden mi geliyorsunuz?

Eğer başkalarına yardım etmeye çok odaklandıysanız, diğerlerinin ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarınızdan önce tutuyorsanız bu durum da sizi mutsuz edebilir. Kendiniz için biraz bencil olmakta hiçbir sakınca yok. İçinizden gelen sese kulak vermeyi öğrenin.

Sizi mutlu olmaktan alıkoyan şeyler sizce başka neler olabilir?

Kaynak: http://reluv.co/12-ways-you-may-be-unknowingly-preventing-yourself-from-happiness/12/

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !