Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Kendinden Emin Olmayan İnsanların Sıkça Kullandığı 7 Kelime

Kendinden Emin Olmayan İnsanların Sıkça Kullandığı 7 Kelime

Yazar: Ankara Psikolog

Kelimelerin gücünü görmezden gelemezsiniz. İster tek heceli olsun ister uzun olsun kelimelerin her birinin bir anlamı vardır ve bazen durumları tamamen tersine çevirebilir. Aynı zamanda kelimeler onları kullanan kişilere dair de fikir verir. Kendinden emin, güçlü insanların kullandığı sağlam ve altı dolu kelimelere karşın kendinden emin olmayan insanların dillerinden düşürmedikleri bazı kelimeler vardır. Neler olduğunu merak ediyorsanız, buyurun:

Olabilir (-e bilmek)

olabilir

Bu sözcük konuşmaya belirsizlik katan niyeti eksik bir kelimedir. Sürekli dilinizde olan bu sözcük ardında pek çok tamamlanmamış iş bırakır. Düşünceleriniz üzerinde fazla durmadığınızı, kararsızlığınızı gösterir ve kendinden emin olma noktasından çok uzak olursunuz.

Olmaz, olmayacak (-mez, -maz olumsuzluk eki)

olumsuz

Bir işe henüz başlamadan yenilgiyi kabul ettiğinizin ifadesidir. Bu cümleyi sık kullanan insanlar genelde başlarından geçen birkaç olumsuz olayın etkilerini üstlerinden atamadıklarından genelleme yapmaktadırlar. Ancak zihninizde olumsuz sonuçlandırdığınız her olay gerçekte de o şekilde sonlanacaktır unutmayın. Bunu yenmenin yolu ilk önce zihninizde olumluluğa yer açmak.

Genellikle

genellikle

Bu sözcük yaşananları olduğu gibi kabullendiğinizi göstermektedir. Bir konu hakkında söylediğiniz “Bu genellikle böyle olur.” sözü ve hikayenin sonu! Yeni ve daha iyi yöntemler aramak yerine kapıları kapattığınızın bir işaretidir. Bu sözcüğü sık kullanmak yerine yeni şeyler denemeye açık olup ‘genellikle’ olan şeyleri değiştirmek isteyebilirsiniz.

İmkansız

hayır

Belki de en söylenmemesi gereken sözcüklerden biri olan ‘imkansız’ hem olumsuzluğu hem genellemeleri bir arada sunar. Sürekli bu kelimeyi kullanan insanların hayatında bir süre sonra olumsuzluklardan geçilmeyecektir. Bu kişilerin çevrelerine verdikleri mesaj da bu kelime üzerine kurulmuş ve katı olacağından sosyal hayatları da zarar görecektir.

Endişeliyim

nedişe

Endişe kişilerin kendilerinden emin olmamasının en önemli sebebidir, bir de bunu sözcük olarak sürekli kullanan kişinin kendinden emin olabilmesi çok ama çok zordur. Endişeli kişi sürekli ileriyi düşünüp başına kötü şeyler geleceğinden kaygı duyar. Eğer bu durumu aşmak için pozitif şeyler düşünmeyi başaramıyorsanız o zaman geleceği değil de şimdiyi düşünmeye odaklanabilirsiniz.

Bilemiyorum (Kafam karışık)

superman

Bu sözcüğü sıkça kullanan kişiler hayattaki her konuda netlikten uzak ve kafası karışmış haldedirler. Bu halleri de adım atmalarına engel olur. Mesela bir ilişkide kafası karışık olan kişi o ilişkiye ne kadar adanmış olduğunu nasıl bilebilir? Daha emin adımlar atabilmek için kafa karışıklığını bir kenara bırakmalısınız, bunun için ne istediğinizi daha net belirtebilir, daha açık ve direk sorular sormaya başlayabilirsiniz.

İkilemdeyim (Arada kaldım)

ikilem

Bunu söyleyen kişiler arada kaldıkları seçeneklerin ikisinin de sonuçlarının farkındadırlar ancak bu seçeneklerin birinden vazgeçmeye hazır değildirler. Bu durumdan kurtulmak için seçenekleri değerlendirecek zaman, araştırma ve istek gerekmektedir. Karar vermek konusunda acele etmek de yanlış olur çünkü bu pişman olma olasılığınızı arttırır. Karara vardığınızda ise ilerlemeniz ve geriye bakmamanız gerekir. Kendinden emin insanaların yaptığı budur.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !