Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » Kendinizi Değiştirmek İçin 4 İpucu

Kendinizi Değiştirmek İçin 4 İpucu

Yazar: Ankara Psikolog

Psikolojinin kendiniz ve insanlar üzerindeki etkisine meraklı mısınız? Psikoloji ile aslında kendimizi, etrafımızdakileri ve yaşayışımızı değiştirmek çok kolay. Bu yazımızın ilk bölümünde kendinizi nasıl değiştirebileceğiniz ile ilgili 4 ipucunu okuyacaksınız.

Öz-olumlama zihninizi değişime hazırlıyor.

Değişimle ilgili bir öneri verildiğinde insanlar genellikle savunma pozisyonuna geçiyor ve şimdiki davranışlarını gerekçelendirme başlıyorlar. Çok basit bir alıştırma olan öz-olumlama insanların zihinlerini değişime açık hala getiriyor.

Öz-olumlama alıştırması temel olarak kendiniz için ne önemli ise onu düşünmenizi söylüyor. Bunlar aile, iş, din, sevgili veya sizin için özel anlam taşıyan herhangi bir şey olabilir.

İnsanlar kendilerini olumladıkları zaman değişim ihtimalini daha kolay kabul edebiliyorlar.

Gelişmiş bir akıl yapısı

Değişime ve gelişime inanmak değişimi gerçekleştirmek için çok önemli bir adım. Lise öğrencileri ile yapılan bir araştırma, değişime inanan öğrencilerin zorluklar karşısında daha iyi mücadele edebildiklerini gösteriyor. Değişime inanan kişilerde ayrıca şunlar da görülüyor:
-daha az stres
-düşük kaygı
-kendileri hakkında daha iyi hissetme
-daha iyi fiziksel sağlık.

Psikologlar bu durumu “gelişmiş bir akıl yapısı” olarak adlandırıyorlar.

Kişiliğiniz gerçekten değişebilir mi?

Yıllardır bu alandaki uzmanlar kötümser bir cevap veriyorlar ve kişiliğin değişmeyeceğini söylüyorlardı.

Son 15 yıldır ise bu görüş değişti.

Önceki görüş 30 yaşında artık kişiliğin tamamen oturmuş olduğunu söylerken şimdi bu yaştan sonra da değişimin olabileceği ortaya çıktı. Bir araştırma her iki yıllık periyotlarda insanların kişiliklerinde değişimlerin olduğunu gösteriyor. Bu iki yıllık süreçlerdeki değişimin derecesi evlilik durumuna, iş sahibi olmaya veya gelire göre de değişiklik gösterebiliyor.

Sadece “unut” demek.

Bu ipucu oldukça basit bir alışkanlık değiştiricisi. Almanya’daki Regensburg Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre uzun süredir sahip olduğumuz alışkanlıkları unutmak mümkün. Bu araştırma, bir alışkanlığı yaptıktan sonra kendinize “bunu unut” demenin size yardımcı olacağını söylüyor.

 

Yazının ikinci bölümünde diğer insanları nasıl değiştireceğinizi ele alacağız. Bizi takipte kalın…

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !