Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Kişisel Gelişim Kitaplarının %90’ı Bunu Söylüyor

Kişisel Gelişim Kitaplarının %90’ı Bunu Söylüyor

Yazar: Ankara Psikolog

Herhangi bir kitapçıya gidin ve elinize kişisel gelişim kitaplarını alın. İçindekiler kısmını inceleyince siz de fark edeceksiniz ki bu kitapların %90’ı aynı şeyi söylüyor. Okuyucu hedef kitlesi değişse de (yaşlılar, çocuklar, anneler, kadınlar), metinlerin altında yatan mesaj hep aynı oluyor. İşte size bu kitaplardan ortak tavsiyeler;

Kendi hayatınızı kendiniz yaratırsınız.

Siz mağdur değilsiniz. Hayatınızın şu anki halinde olmasının tek sebebi sizsiniz. Eğer mutsuzsanız elinizde bu halinizi değiştirecek ve hayatınızı daha güzel yapacak güce sahipsiniz.

Nasıl hissederseniz öyle biri olursunuz.

Sizi iyi ya da kötü hissettiren diğerleri değildir. Başkaları size nasıl yaklaşırsa yaklaşsın, nasıl hissedeceğinizi siz kendiniz seçersiniz. Mutsuz olmayı ya mutlu olmayı siz tercih edersiniz.

Gerçeğini yapamıyorsanız taklit edin.

Eğer kendinizi daha mutlu, daha özgüvenli ya da daha güçlü hissetmek istiyorsanız, şu an böyle olmasanız bile olmak istediğiniz ruh halini taklit edin. Mutlu, özgüvenli veya güçlü bir insan hayatı nasıl yaşarsa o şekilde yaşamaya çalışın.

Hedeflerinizi takip edin.

Eğer hedeflerinizi takip ederseniz, yapmak istediğiniz şeylere zaman ayırırsanız hiçbir zaman yorulmazsınız. Kendinizi bu konuda motive etmek için etrafınızdaki insanlarla hedeflerinizle ilgili konuşabilirsiniz.

Amaçlar koyun ve gününüzü planlayın.

Hayatta ulaşmak istediğiniz amaçları belirleyin. Daha sonra bu amaçları alt kategorilere, sonra daha da küçük alt kategorilere ayırın. Bunları her gün gerçekleştirebileceğiniz basit yapılacaklar listesine çevirin. Böylelikle uzun vadede hedefinize koşarken, kısa vadede her gün sizi tatmin edecek işleri tamamlamış olacaksınız.

Şu anda yaşayın.

Geçmişteki pişmanlıklar sürekli hatırlamak sizi daha kaygılı ve üzgün yapacaktır. Onun yerine bugünkü halinize, bugünkü yaşadıklarınıza odaklanın. Huzuru daha kolay yakalayacaksınız.

Tecrübeli insanlara kulak verin.

Sizin geçmek istediğiniz yollardan daha önce geçmiş büyüklerinize, daha deneyimli insanlara mutlaka kulak verin. Böylelikle benzer hataları tekrarlamayacaksınız.

Sizi olumsuz etkileyecek insanlara kulak asmayın.

Hedeflerinize ulaşmaya çalışırken sizi farklı sebeplerden ötürü eleştirecek, hevesinizi kıracak insanlar mutlaka olur. Onları dinlemeyin. Gerçekten içinizden geldiğini, rüyalarınızın peşinden koştuğunuzu hissediyorsanız yaptığınız şeyden vazgeçmeyin.

Etrafınızdan yardım almayı hep düşünün.

İnsanlara sorular sorun, geri dönütler alın veya yardımlarını isteyin. Size destek olacak insanlar her zaman çıkacaktır.

Sahip olduklarınıza şükredin.

Elinde olanın kıymetini bilmeyen, sahip olmak istediklerinin de kıymetini bilemez. O yüzden sizi şimdiki siz yapan şeylerin değerini bilin.

Görselleştirin.

İstediğiniz şeyleri görselleştirmek, onları somut bir hale dökmek onlara sahip olmanızı kolaylaştıracaktır.

Rahatlık bölgenizi genişletin.

Kendinizi rahat hissettiğiniz alanları sınırlamayın. Dış dünya ile bağlantılı olursanız ve yapmak istedikleriniz için orada da çabalarsanız, daha çok fırsatlarla tanışırsınız.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !