Buradasın Ankara Psikolog » Soru-Cevap » Kızım çok utangaç, insanlardan çok çekiniyor.

Kızım çok utangaç, insanlardan çok çekiniyor.

Yazar: Ankara Psikolog

sorular-cevaplar[box type=”success” ]Soru: Kızım 3 buçuk yaşında, birçok konuda çok başarılı. Dinlediği şiirleri, masalları ve şarkıları ezberleyebiliyor. Aile çevresindeki insanlarla ilişkisi çok iyi. Ama ne zaman çok tanımadığı bir insan ona yaklaşmaya, onu sevmeye çalışsa saklnıyor ve kaçıyor. Bu durum beni çok üzüyor, acaba çocuğumun insanlarla ilişkisi hep böyle mi olacak?[/box]

Cevap: Doğuştan getirilen özelliklerden en çok üzerinde durulan ve belki de en çok araştırma yapılan konulardan birisi, yeni karşılaşılan durumlar veya insanlar karşısında yaklaşma ve çekilme yeteneğidir. Sadece uzak durma eğiliminde oldukları ve yeni tanıştıkları kişileri dikkatlice değerlendirdikleri için utangaç olarak adlandırılan birçok çocuk vardır. Endişeli ebeveynler de çocuklarını sosyalleşme konusunda zorlayıp durumu daha da kötü bir hale getirebilmektedirler.

Benim size önerim çocuğunuza onu her halükarda kabul ettiğinizi , benimsediğinizi ve sevdiğinizi hissettirin. Onu zorla biçimlendirmeye çalışmayın. Çocuklar bu yaşlarda buna benzer durumlar yaşayabilirler, bu durum onların hep böyle olacağını göstermez. Onu sosyalleştirmek için onun yaşındaki çocuklarla kaynaşmasını sağlayabilirsiniz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !