Buradasın Ankara Psikolog » Fobiler ve Korkular » Korku Gecesi: İnsanlar Neden Korkmak İster?

Korku Gecesi: İnsanlar Neden Korkmak İster?

Yazar: Ankara Psikolog

Hayatınızın bir döneminde “Bi korku gecesi mi yapsak?” cümlesini ya söylemişsinizdir ya da mutlaka duymuşsunuzdur. Peki nedir bu korku merakı? İnsanlar neden korkmak ister? Çünküüüü…

Aslında güvende olduğumuzu biliriz.

Korku insanların kaç ya da kavga et tepkisini tetikleyen bir duygudur ve karşı karşıya kalınan tehditle başa çıkmayı sağlar. Ancak bir korku filmi izlerken aslında tehdit altında olmadığınızı bilirsiniz ve hissettiğiniz adrenalin eğlenceli bir hal alır.

Tempodaki değişim zihni rahatlatır.

Genelde insanlar belli bir rutinin içine sıkışmış hayatları yaşıyor ve korkunç bir durumla karşılaştıklarında belli bir süreliğine olsa da bu rutinden kurtulup tamamen o ana odaklanabiliyorlar. Aslında bir çeşit aklın günlük hayatın endişelerinden uzaklaşma durumu diyebiliriz.

Rahatlama hissini yaşamak isteriz.

Yaşanan bir gerilimin ardından olay geçince bir rahatlama hissi duyulur. Aynı his adrenalin içeren eylemleri gerçekleştikten sonra da duyulur ve bu his insanları kendinden daha emin bir hale getirir.

Diğer insanlarla bağ kurarız.

Korku dolu bir anı paylaştığımız kişilerle bir bağ kurarız aynı tecrübeyi yaşadığımız için, aynı duyguları senkronize bir şekilde hissettiğimiz için. Ayrıca romantik ilişkilerle ilgili yapılan çalışmalarda da kanıtlanmıştır ki potansiyel bir romantik partnerle korku dolu bir deneyimi paylaştığımızda hissettiğimiz adrenalini, duygu değişimini o kişiye bağlayarak ondan daha çok etkileniriz.

Kaynak: http://www.psych2go.net

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !