Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Kötü Bir Günle Başa Çıkmanın 10 Yolu

Kötü Bir Günle Başa Çıkmanın 10 Yolu

Yazar: Ankara Psikolog

Kabul edelim, hepimiz bazen kötü günler geçiriyoruz. Ama bazılarımızın kötü günleri iyi günlerinden daha fazla olabiliyor. Üstelik eğer, depresyon, kaygı veya kişilik bozukluğu gibi ruhsal bir rahatsızlığınız varsa gününüz sizin için çok daha kötü geçebilir. Tüm gün yataktan çıkmayı istemeyebilirsiniz. Böylesi zamanlarda ümitsiz ve her şeyden bezmiş bir halde hissedebilirsiniz.

Ancak bu zor günleri atlatmak için kolaylıkla yapabileceğiniz bazı şeyler var. Gelin birlikte göz atalım.

1.Yiyecek, içecek veya her ikisi.

Yemek yediniz mi? Bir şeyler içtiniz mi? Birçok insan susadığının bile farkında olmayabiliyor. Günde iki litre suyunuzu içmeyi, kuruyemiş ve meyve yemeyi ihmal etmeyin. Zihninizi ve vücudunuzu doyurmalısınız!

2.Yorgun musunuz?

Yorgunsanız gün içinde 20 dakikalık kısa bir uyku sizi dinç tutacaktır. Bu yeterli gelmiyorsa geceleri iyi bir uyku çekmeniz şart. Uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız belki rahatlatıcı bir kitap okumak iyi gelebilir.

3.Egzersiz

Kendini kötü hisseden insanlara en çok söylenen şey “Egzersiz yapıyor musun?”dur. Kötü bir gün geçirirken koşmak isteyeceğiniz son şey olabilir. Ama oturduğunuz yerden veya ayakta esneme hareketleri yapmanız yeterli olacaktır, maraton koşmanıza gerek yok!

4.Vücudunuzla konuşun

Bir acınız var mı? Kaslarınız çok gergin mi? Vücudunuzun farkında olarak kendinize bir rahatlama sağlayabilirsiniz. Özellikle baş bölgesine yapacağınız küçük masajlar size yeniden enerji verecektir.

5.Kıyafetler

Eğer kıyafetleriniz sizi sıkıyorsa bazılarını çıkarabilir veya yerine hoşunuza gidenleri giyebilirsiniz. Tüm gün pijamalar içinde olmak da size iyi gelmeyebilir. Bazen iş kıyafetleri içerisinde olmak motivasyonunuzu artırabilir.

6.Kedi videoları

Her şey kötü gitse bile internetten izleyeceğiniz şirin kedilerin videoları size neşe verecektir.

7.Sarılacağınız bir battaniye var mı?

Sarılmak oldukça rahatlatıcı bir eylemdir. Sarılacağınız şey bir insan olabileceği gibi bir evcil hayvan veya battaniye bile olabilir.

8.Müzik dinlediniz mi?

Hoşunuza giden bir müzik türünü veya en sevdiğiniz sanatçının şarkılarını dinlemek keyfinizi yerine getirecektir. İnternetten rahatlatıcı müzik türlerini arayıp dinlemek de sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

9.Arayabileceğiniz/yazabileceğiniz biri var mı?

Kendinizi iyi hissetmediğinizde yakın arkadaşlarınıza bir mesaj atmak veya onların sesini duymak size kesinlikle iyi gelecektir. Sizi anlayabilecek ve eğlendirebilecek insanlarla iletişime geçmek her zaman gerekli.

10.Bir terapiste görüştünüz mü?

Eğer yukarıdakilerden hepsini denemenize rağmen kendinizi çok kötü hissediyorsanız, yaşamak gittikçe anlamsız geliyorsa bir ruh sağlığı uzmanına görünmeniz iyi olacaktır.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/joni-edelman/dealing-with-a-bad-day_b_8085954.html?utm_hp_ref=healthy-living

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !