Buradasın Ankara Psikolog » Depresyon » Mevsimsel Depresyonla İlgili Herkesin Bilmesi Gereken 5 Şey

Mevsimsel Depresyonla İlgili Herkesin Bilmesi Gereken 5 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

Birçokları için kış mevsimlerin en güzeli olabilir, fakat bazıları içinse soğuk, kapalı ve karlı kış günleri çok mutsuz edicidir. Her kış birçok insan mevsimsel depresyon veya diğer ismiyle kış depresyonuna giriyor. Birçok insan farkında olmadan kış depresyonunu yaşıyor. İşte kış depresyonuyla ilgili bilmeniz gereken 5 şey:

mevsimsel depresyon

Hiç eğlenceli değildir.

Diğer depresyon türleri gibi kış depresyonunda insan kendisini hiç iyi hissetmez. İnsanların “Kış geldi yine gömülürsün yatağına” şeklindeki esprileri de hiç komik değildir. Çünkü depresyona girmek sizin elinizde değildir. Bununla ilgili espriler de sinir bozucu olabilir.

Sadece kötü havayla ilgili değildir.

Kış depresyonu, klinik depresyonun veya bipolar bozukluğun bir başka versiyonu olduğundan sadece kış mevsimiyle ilgili bir durum değildir.

Tedavi edilebilir.

Işık terapisi mevsimsel depresyon için en iyi tedavi biçimidir. Bu terapide yapay günışığı verilerek insanların normal günlük ritmlerine girmeleri ve iyi hissettirecek hormonları salgılamaları hedeflenir. Işık terapisinin yanı sıra başka tedavi yöntemleri de kış depresyonu için iyi gelmektedir.

Kış depresyonu yıpratıcı olabilir.

Depresyon sadece kötü hissetmekle ilgili değildir, bu süreç sizi yıpratabilir. En dünyevi ve basit şeyler bile an gelir karmakarışıkmış gibi gelebilir size.

Kış depresyonu ciddiye alınmalıdır.

Kış depresyonunu tıpkı diğer ruh sağlığı bozuklukları gibi ciddiye almak gerekir. Çünkü bu herhangi önemsiz bir sorun değil, büyük bir rahatsızlığın bir parçasıdır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !