Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Milgram Deneyi-Otoriteye İtaatin Bilimi

Milgram Deneyi-Otoriteye İtaatin Bilimi

Yazar: Ankara Psikolog

Bugün sizlere psikoloji tarihinin en önemli deneylerinden birini anlatacağız. Bu deney psikolojiye meraklı insanların mutlaka bildiği, psikoloji bölümü öğrencilerinin ilk yıllarında öğrendiği ve okul bitene kadar duymaya devam ettiği deneylerden bir tanesidir, aynı zamanda “Otoriteye İtaat Deneyi” olarak da bilinir.

1960larda Yale Üniversitesi mensuplarından Stanley Milgram isimli bir psikolog otoriteye itaatle ilgili bir deney yapmaya karar verir, tabi ki gönüllü katılımcılarla. Deneyin amacı otoriteye itaatle kişinin özgür iradesi arasındaki ilişkiyi incelemektir.

Araştırmaya farklı meslek gruplarından farklı yaşlarda 40 erkek katılır. Deneyde öğretmen, öğrenci ve bir de lider(otorite figürü) vardır. Deneyin katılımcıları öğretmen rolündedir ve görevleri öğrenciye soru sormak, bilemediğinde ise elektrik şoku vermektir. Öğrenci rolündeki kişi katılımcılara bir başka gönüllü olarak tanıtılan deneyin işbirlikçisi bir kişidir ve gerçekten şoka maruz kalmamakta yalnızca rol yapmaktadır.

Öğrenciye soru sorup bilemedikçe şokun gücünü arttırması gereken öğretmen, şoku arttırmak istemediğinde lider devreye girmekte ve şoku vermesini söylemektedir. Öğrenci konumundaki kişi şok arttıkça yalvarmaya, bağırmaya başlasa da lider tarafından “Şoku arttırmaktan başka çaren yok.” gibi cümlelerle yönlendirilen öğretmenin bu otoriteye ne kadar itaat ettiği çalışmanın asıl ölçmek istediğidir.

Çalışmanın sonucunda katılımcıların 3’te 2’si öğrenciye en yüksek seviye olan 450 volta kadar elektrik vermiş, katılımcıların yalnızca 3’te 1’i en yüksek seviyeye çıkmayı reddetmiş ve 300 volt civarlarında deneyi bırakmışlardır.

Etik olarak birçok soru işareti barındıran bu deneyin kişilerin çoğunlukla otoriteye itaat etme konusunda kendi değer yargılarının dışına çıkabildiklerini göstermiştir.

Milgram Deneyinden Görüntüler

 

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=yr5cjyokVUs?rel=0]

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !