Buradasın Ankara Psikolog » Fobiler ve Korkular » Modern Bir Fobi: Teknofobi

Modern Bir Fobi: Teknofobi

Yazar: Ankara Psikolog

man-experiencing-technophobia-199x300Teknofobi, kişinin teknolojiyi veya tabletler, cep telefonları, bilgisayarlar gibi kompleks aletleri kullanma konusunda yaşadığı aşırı ve abartı korkuyu ifade eder. DSM’de özellikle ayrı bir tanısı olmasa da fobilerin tanısından kullanılan birçok madde teknofobide de görülebilmektedir.

Son 15-20 yıl içinde modern teknolojinin özellikle günlük hayatımızın her alanında kullanılmasıyla ortaya çıktığı düşünülen teknofobi kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Teknolojik aletlerin ev eşyaları olmaları ve herkesin elinde bulundurduğu, iletişimden eğitime birçok alanda kullandığı aletler olması nedeniyle, bu hızlı değişime ayak uyduramayan veya ayak uyduramayacağını düşünen kişilerde kaygıya ve korkuya sebep olmaktadır.

Özellikle genç yaştakilerde böyle bir endişe bulunmadığından, daha çok orta yaş üstündeki kişiler ve yaşlılarda teknolojik aletlerin kullanımıyla ortaya çıkan panik, kaygı ve korkuya rastlanmaktadır.

Teknofobinin tanısı koyulurken dikkat edilebilecek etkenler şunlar olabilir:

  • Teknolojik cihazların kullanımıyla veya teknolojinin kullanıldığı ortamlara katılım sonucunda ortaya çıkan korku.
  • Teknolojiye maruz kalındığında kişinin ortaya çıkardığı kaygı ve panik belirtileri.
  • Kişinin teknoloji kullanımıyla deneyimlediği aşırı korkunun farkında olması.
  • Teknolojiden ve gelişmiş aletlerin kullanımından kaçınma.
  • Bu durumun 6 aydan bir süredir devam ediyor olması.

Teknofobinin Tedavisi

Maruz bırakma terapileri ya da bilişsel-davranışçı terapi gibi davranışsal yönleri olan terapilerin teknofobi gibi diğer fobilerin tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur. Eğer bu fobinin altında yatan başka türlü ruhsal rahatsızlıklar varsa onların da tedavisi kişinin bu korkularının üstesinden gelmeye yardımcı olacaktır.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !