Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Mühendislerin İyi Sevgili Olmalarının Sebepleri

Mühendislerin İyi Sevgili Olmalarının Sebepleri

Yazar: Ankara Psikolog

Ah mühendisler! Çoğunluğu şahsına münhasır olan meslek grubu. İçlerinden bazıları gerçekten hayatınızda görebileceğiniz en zeki insanlar olurken bu zekanın bir de iyi kişiliklerle birleştiği düşüncesi gerçekten insanı kendine hayran bırakıyor. Eğer sizin de mühendis tanıdıklarınız varsa bu içeriği okuduğunuzda bize hak vereceksiniz. Partner seçiminde mühendislerin kesinlikle birkaç artısı vardır. Buyrun neler olduğuna bakalım:

Son derece düzenlidirler.

Bir mühendisin belli bir durum karşısında nasıl davranacağı çoğunlukla bellidir. İhtiyaç duydukları ellerinin altında olsun isterler. Belki sizinle aynı şekilde değil ama planlı ve organizedirler. Bir mühendisle birlikteyken makine gibi işleyen bir hayatın keyfini sürebilirsiniz.

Baskı ve stresle nasıl başa çıkılacağını iyi bilirler.

Okul ve iş hayatları boyunca aşırı stres altında çalışan mühendisler baskı ve stres karşısında akıllarını yitirmeden durumun altından nasıl kalkacaklarını bilirler. Eğer baskı ve stres karşısında sağlam kalan bu mantıklı arkadaşla birlikteyseniz onun ilişkinizdeki yatıştırıcı güç olacağını bilirsiniz.

Son derece hızlı öğrenirler.

Profesyonel yaşamlarında detaylara önem vermeleri gerektiğinden ve pek tabi ki zeki insanlar olduklarından bir mühendisle ilişki yaşamak çoğu zaman işleri kolaylaştırmaktadır. Söylemek istediklerinizi hızlıca kavrayan, küçük detaylara önem veren, düşünceli davranan, ve özel günleri hatırlayan bir sevgiliyi istemem diyenler varsa biraz inanmıyoruz kusura bakmasınlar.

Harika öğretmenlerdir.

Mühendislerin fazla bilgiyi alıp birkaç cümle halinde size anlatabilmek gibi sihirli bir kabiliyetleri vardır. Her gün bir sürü bilgiyle uğraşmak zorunda kaldıklarından neyin önemli neyin önemsiz olduğunu sınıflandırma konusunda çok başarılıdırlar. Profesyonel hayatlarında bu kadar işlevsel bir beyinleri olan mühendislerin özel hayatlarında da aynı işlevsel beyne sahip olduklarını söylemekten mutluluk duyuyoruz.

Birilerine bağlanmak, kendilerini adamak konusunda sorunları yoktur.

Mühendisler bir konu üzerinde çalışırken mükemmelliğe ulaşana kadar durmazlar. Mesleklerini seçerken kendilerini bu işe adamaları gerektiğini bilerek seçimlerini gerçekleştirirler ve aynı davranışı ilişkilerinde de gerçekleştirirler. Çok fazla ilişki kurup vakit harcamak yerine, kendilerini adayacak ciddi bir şeyler ararlar. Yani diğer bir deyişler mühendisler için nicelik değil nitelik önemlidir.

Gerçekten çok yaratıcılardır.

Mühendisler imkansız gibi görünen problemlere çözüm üretmek konusunda çok yaratıcılardır. Profesyonel hayatları dışında çoğu mühendis özel hayatlarında ya yaratıcı ve ilgi çekici davranışlar sergilerler. Bu nedenle bir mühendisle beraberken sıkılmanız pek de olası değil.

Tembel değildirler.

Asla gerçek anlamda dinlenmezler. Kafalarının bir köşesinde sürekli çalışan bir küçük mühendis vardır. Zihinlerini kurcalayan bir problem varsa geri planda da olsa onu çözene kadar rahatlamazlar. Bu özellikleri de onları ilişkideki sorunları çözmekten kaçmayan, bu konuda tembellik etmeyen harika partnerler haline getirir. Bir mühendisle beraberken probleminize çözüm bulunacağından emin olabilirsiniz.

Hatalarını kabul etme ve yaklaşımlarını değiştirme konusunda çok yeteneklidirler.

Yaptıkları iş birçok deneme-yanılma durumunu beraberinde getirdiğinden mühendislerin bakış açılarını değiştirip yeniden düşünme stratejileri çok gelişmiştir. Bu durumu ilişkilere uyarladığımızda mühendislerin pek de iyi sonuçlar doğurmamış davranışlarını tekrar analiz edip, daha iyi sonuçlar verecek davranışlarla değiştirebildiklerini görebiliriz.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !