Buradasın Ankara Psikolog » Kişilik Bozuklukları » Mükemmeliyetçiliğin 2 Türü

Mükemmeliyetçiliğin 2 Türü

Yazar: Ankara Psikolog

 

Mükemmeliyetçiliğin karanlık türü, mükemmel olmak ile ilgili kaygılara yol açıyor ve birçok insanın hayatını bu yüzden sıkıntılı bir hale sokabiliyor.

Kişiler bu yüzden ulaşamayacakları yüksek standartlar belirliyorlar ve hata yaptıkça gittikçe daha fazla kaygılanıyorlar.

Psikologlara göre mükemmeliyetçilik tükenmeyi de beraberinde getiriyor. Çünkü özellikle iş yerlerinde genelde mükemmeliyetçi olmak, ekstra performans göstermek ödüllendirilmiyor. Bu durum da kişide çabalarının boş yere olduğu ve işe yaramadığı gibi düşüncelerin oluşmasına sebep oluyor.

Mükemmeliyetçiliğin diğer yüzü ise daha olumlu. Başarı için çabalayan mükemmeliyetçilik anlayışı kişiye iyi sonuçlar getiriyor. Yüksek hedefler belirleyen ve bunun için önlemini alan mükemmeliyetçi kişiler, diğerlerine nazaran kaygılarına daha az önem veriyor ve daha başarılı oluyor.

20 yıl süren 43 farklı araştırmanın sonuçlarını derleyen araştırmanın yazarı Dr. Andrew Hill şunları söylüyor:

“ Mükemmeliyetçi kişilerde kendi performanslarıyla ilgili korku ve kaygılar çok sık görülüyor. Bu stres kişide tükenme sendromuna yol açabiliyor. Ayrıca bu durumun sosyal ilişkilere de olumsuz etkisi olduğunu söylemeliyiz. Çünkü mükemmeliyetçi insan en ufak kusuru görüp onu gündeme getirdikçe insanlarla arası bozuluyor.

Kaygılı bir mükemmeliyetçi olmak depresyon, kaygı ve yeme bozuklukları gibi bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Mükemmeliyetçiliği yenmek için kişilerin gerçekdışı düşüncelerin farkına varmaları ve gerçeğe daha uygun amaçlar belirlemeleri, kendi hatalarını kabul etmeleri ve her hatayı da bir fırsat olarak değerlendirmesi öneriliyor.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !