Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Mutlu Olmak Mı İstiyorsunuz? Şifre: 2,5,11,15,20,43

Mutlu Olmak Mı İstiyorsunuz? Şifre: 2,5,11,15,20,43

Yazar: Ankara Psikolog

Bu 6 numarayla hem fiziksel hem de ruh sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bir gün içinde hem sağlığımıza hem kişisel zevklerimize hem hedeflerimize hem işimize kendimizi vermemiz oldukça zor olabilir. Hayat böyle baş edilemez geldiği durumlarda bu şanslı numaralara güvenmekte fayda var. Bu numaralar şanslı çünkü dakikalar içerisinde kendinizi yenilemeye yardımcı oluyorlar. Hiçbiri öylesine verilmiş rakamlar değil, hepsi araştırmalar sonucu bulunmuş. İşte şanslı numaralar:

2:

Tıkanma zamanlarınızda yapacaklar listesinden işlerinizi silmek için “İki dakika kuralını” öneriyor. Eğer iki dakika ya da daha az zaman alacak bir işiniz varsa onu hemen şimdi yapmaya başlayın.

5:

İşte veya evde zorlu bir iş yüzünden yorulduysanız ve hiçbir ilerleme kat edemiyorsanız 5 dakika kuralını uygulayın. Ertelemeyi engellemek ve işinizi bitirebilmek için kendinize “Bu iş üzerinde 5 dakika daha çalışacağım. Eğer durmak istersem, duracağım.” deyin. Bu kural sizin sürekliliğinizi geliştirecektir.

11:

Eğer spor yapmayı sevmiyorsanız ama yine de sağlıklı ve uzun ömürlü bir insan olmak istiyorsanız “11 dakika kuralı” tam size göre. Harvard Tıp Okulu’ndan I-Min Lee’ye göre günde 11 dakika egzersiz yapan insanlar, hiç yapmayanlara göre ortalama olarak yaşamlarına 1.8 yıl daha ekliyorlar. Az ama etkili bir egzersiz için 11 dakikanızı ayırmak yeterli olacaktır.

15:

Birden tatlı krizine mi girdiniz? Ya da canınız yeni içmiş olmanıza rağmen tekrar sigara mı içmek istiyor? Eğer böyle karşı koyamadığınız krizlere girerseniz yapmanız gereken tek şey “15 dakika kuralı”nı hatırlamak. Uzman Alan Marlatt, bu tür krizleri dalgalara benzetiyor. Birden en yüksek noktaya ulaşırlar sonra yavaşça dinerler. O yüzden bu krizlerinizde sörf yapmayı öğrenmelisiniz. Canınız bir şeyi çok istediğinde 15 dakika sabredin. Ardından krize girdiğiniz şeyi hâlâ istiyorsanız tüketebilirsiniz. Hem böylelikle arzuladığınız o şeyin tadını daha iyi çıkaracaksınız.

20:

Zor bir sorunu çözmeye çalışıyorsunuz ama işin içinden bir türlü çıkamıyor musunuz? O zaman durun. Gerçekten sadece durun ve rahatlayın. 20 dakikalık bir mola verin ve bu molada tamamen farklı bir şey yapın. Yürüyüş, kısa bir kestirme, bir arkadaşla konuşma ya da müzik dinlemek iyi birer seçenek olabilir. Ardından işe geri döndüğünüzde sizi çözüme ulaştıracak o cevabı bulmuş olduğunuzu göreceksiniz. Bunun işe yaramasının sebebi bir iş üzerinde yoğunlaştığınızda beyninizde stres yüzünden salgılanan hormonların sizin yaratıcılığınızı olumsuz yönde etkilemesidir. Stresten uzaklaşarak yaratıcı bir çözüm bulmanız her zaman daha kolay olacaktır.

43:

11 dakikalık egzersiz kuralını hatırlıyor musunuz? Eğer yaşam sürenize ortalama bir yıl değil de daha fazla yıl eklemek istiyorsanız 43 dakika kuralı size göre. Araştırmalarda her gün 43 dakika egzersiz yapanların, diğerlerine nazaran 4.2 yıl daha uzun yaşadığı bulunmuş. Bu fazla geldiyse 22 dakikayı deneyin. Bir başka araştırma 22 dakikalık günlük egzersizin sizi 3.4 yıl daha uzun yaşattığını bulmuş.

Kaynak: Psychology Today

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !