Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Mutluluk ile Para Arasındaki Tuhaf İlişki

Mutluluk ile Para Arasındaki Tuhaf İlişki

Yazar: Ankara Psikolog

Paranın bize her zaman mutluluk getireceğini düşünürüz ya da tüm sıkıntılarımızın, dertlerimizin paraya sahip olduğunda birden ortadan kalkacağına inanırız. Peki, gerçekte böyle mi?

Personality and Social Psychology Bulletin’de yayınlanan yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre daha fazla paraya sahip olmak, sanıldığının aksine birçok insanı aslında mutlu etmiyor. Ancak bir insanın parasını kaybetmesi ya da parasız kalması onu kesin olarak çok daha az mutlu ediyor. Kayıplar özellikle kişi belirli tipte bir kişiliğe sahipse onu daha fazla etkileyebiliyor.

Araştırmanın yürütücüsü Dr. Christopher Boyce, para ve mutluluk ilişkisini inceleyen çalışmasıyla ilgili şunları açıklıyor: “Yüksek maaşların hayatımıza daha fazla tatmin getireceğini zannederiz, fakat bulduğumuz şeyler durumun böyle olmadığını gösteriyor.

Gerçekte mutluluk konusunda fark yaratan şey, sadece aşırı vicdanlı ve dürüst insanların gelirlerini kaybetmesidir.” 18 bin kişinin katıldığı ve 9 senelik bir zaman zarfında yapılan çalışmanın sonucuna göre bilim insanları şu sonuca ulaştı: Kişinin karakter özelliği ne olursa olun, bu insanların gelirlerinin artması onların hayattan daha fazla tatmin olmasına neden olmuyor.

Diğer yandan, paralarını kaybeden kişiler ise hayatlarından daha az bir tatmin yaşamaya başlıyorlar. Dr. Boyce: “Özellikle gelişmiş ülkelerde yaşayan kişiler için sürekli olarak artan gelir büyük bir mutluluğa ya da iyilik haline ulaşmak anlamına para o kadar da önemli bir etken değildir.

Bunun yerine, daha büyük bir mutluluk için diğerlerinin para kayıplarını önlerken, kendi ekonomik sabitliğimizi sağlamamız gerekiyor.”

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !