Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Mutsuz Evliliklerde Çiftler Neden Şikayet Etmiyor?

Mutsuz Evliliklerde Çiftler Neden Şikayet Etmiyor?

Yazar: Ankara Psikolog

Özgüveni düşük kişiler evliliklerinde mutsuz olsalar da birlikteliklerini sürdürmeye devam ediyorlar. Aynı zamanda da yaşadıkları problemleri gizli tutmayı tercih ediyorlar. Bunun sebebi de büyük olasılıkla çevreleri tarafından reddedilmekten korkmaları.

Yazar Megan McCarthy’nin belirttiğine göre: “Özgüveni düşük kimseler bazı sosyal durumlar hakkında negatif ve şikayetçi olsalar da söz konusu ilişkileri olduğunda sıkıntılarını gizli tutma eğilimindeler. ”

Mutsuz Evlilik

McCarthy ve arkadaşlarının yürüttüğü çalışmanın sonucuna göre ilişkideki sorunlar hakkında konuşmamak ilişkiden duyulan genel memnuniyetsizliği arttırıyor. Bu çalışmada esas olarak düşük özgüvenin ilişkiler üzerine etkisini araştıran araştırmacılara göre düşük özgüvenli kişiler, çevresindekilerin onları ne derece önemsediklerine dair şüphe ve kaygı içinde oluyorlar. Bu sebeple de daha savunmacı bir tavır içine girerek problemlerini anlatmaktan kaçınıyorlar. Ayrıca bu kişiler partnerlerine de kaygılarından ve sorunlarından bahsetmedikleri için ilişki sorunları daha da büyüyor. İncinmekten korkan kişi güvensizlik duygusu içinde ilişkisi hakkında açık ve dürüst olmaktan kaçınırken, aslında mutsuz olduğu bir ilişkiyi sürdürmekten başka bir şey yapmıyor. Susarak ve saklayarak maalesef bir kısır döngü içine giriliyor.

 

Her ilişki zaman zaman zorlayıcı olabilir. Önemli olan yaşanılan sorunlarla nasıl başa çıkmayı seçtiğiniz. Ya mutsuz bir ilişkiyi sürdürmek

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !