Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Müziğin Zihin Üzerindeki 8 Büyülü Etkisi

Müziğin Zihin Üzerindeki 8 Büyülü Etkisi

Yazar: Ankara Psikolog

Her müziksever müziğin düşünceler ve duygular üzerine etkisi olduğunu bilir. Bu etkileri bir arada bulabileceğiniz bir içerikle karşınızdayız. Keyifli okumalar…

Sözel zekayı güçlendirir.

müzik

Piyano çalmak müziksel yeteneklerinizin yanı sıra görsel ve sözel yeteneklerinizi de güçlendirir. Yapılan bir araştırmaya göre yaşları 8 ile 11 arasında değişen öğrenciler seçmeli müzik dersleri aldığında sözel zekaları, görsel yetenekleri müzik eğitimi olmayanlara göre daha yüksek oluyor.

Beraber şarkı söylemek insanları bir araya getirir.

muzik3

Müziğin sosyal bir aktivite olduğu inkar edilemez bu sebeple birlikte müzik yapmak kaynaşmanın, bir araya gelmenin en kolay yolarından biridir. Finlandiya’da yapılan bir araştırmada koro gibi beraber yapılan müzik aktivitelerine katılan çocukların okul hayatlarında daha çok tatmin duyduklarını belirtmişlerdir.

Kalp rahatsızlıkları üzerine etkisi

muzik4

Stres ve kaygıyla başa çıkmaya yardımcı olan müziğin bu yolla koroner kalp rahatsızlıklarında da olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Yaklaşık 1500 hasta ilen yapılan çalışma sonucuna göre müzik dinlemek hastaların kalp atış hızını, kan basıncını ve kaygı düzeylerini düşürme konusunda etkili olmuştur.

Hüzünlü melodiler modunuzu neden yükseltir?

muzik5

Kawakami ve arkadaşlarının yürüttüğü çalışma sonucuna göre hüzünlü müzikler pozitif ve negatif duyguların bir karışımını oluşturduğu için insanlar tarafından eğlenceli bulunuyor. Müzik dinlerken negatif duyguları algılayabiliyor ama güçlü bir şekilde hissetmediğimiz için hüzünlü müzikler bile duygu durumumuza olumlu etki ediyor.

Mutlu yüzler görmenizi sağlıyor.

jimmy

15 saniye gibi kısacık bir süre bile dinlediğiniz müziğin algılarınızı değiştirmesine yetebiliyor. Bir araştırmaya göre mutlu melodiler diğer insanların yüzlerini daha mutlu algılamamıza neden olurken mutsuz müzikler de tersi bir etki yapıyor. Bu etkiler değerlendirilen ifade nötr iken daha belirgin oluyor. Diğer bir deyişle insanlar dinledikleri müziğin özelliklerini çevrelerindeki insanların yüzlerine yansıtıyorlar.

Müziğin rengi

ney

Müzik dinlemek insanları belli renkleri düşünmeye iter. Kültürler arası yapılan bir çalışmada katılımcılar koyu renkli renkleri hüzünlü müziklerle ilişkilendirirken daha canlı renkler hareketli müziklerle ilişkilendirilmiştir.

Müzik görme yeteneğini geri getirebilir mi?

muzik6

Felç geçiren insanların %60 a yakınında beynin görmeyle alakalı bölgeleri zarar görmektedir. Bu durum kişilerin gördükleri objelerin beynin zarar gören bölgesinde yansımasını oluşturamamasına neden olabilmektedir. Ancak yapılan çalışmalar hastaların favori müziklerini dinlediklerinde görsel yeteneklerinin bir kısmının geri geldiğini göstermiştir. Bu sebeple felç geçirmiş hastaların tedavisinde müziğin önemli bir yeri vardır.

Bebekler adeta dans etmek için doğarlar!

muzik2

Bebekler duydukları müziğe daha ritmik tepkiler verirler ve müziği konuşmadan daha ilgi çekici bulurlar. 2010 yılında yapılan bir çalışmaya göre bebekler farklı tip müziklerle kendiliklerinden dans etmekte ve bu aktivitelerini gülümseyerek gerçekleştirmektedirler. Belki de müziğin etkisi gerçekten genlerimize işlemiştir!

BONUS

İşlerden, hayattan belki de çok yoruldunuz, zihniniz karmakarışık. Sizi kısa bir süreliğine de olsa bunlardan uzaklaştıracak enstrumental bir parça. Gözlerinizi kapatıp dinlemenizi öneririz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !