Buradasın Ankara Psikolog » Kişilik Bozuklukları » Narsisist Olmak ile Yüksek Özgüvenli Olmak Arasındaki Fark

Narsisist Olmak ile Yüksek Özgüvenli Olmak Arasındaki Fark

Yazar: Ankara Psikolog

kapakPsikoloji araştırmaları narsisistlerle yüksek öz saygılı insanlar arasındaki önemli bir farklı açıklıyor. Narsisistler kendilerini diğerlerinden daha üstün görseler de her zaman kendileriyle ilgili iyi hissetmiyorlar.

Tam tersi, yüksek öz saygısı olan kişiler ise doğal oalrak kendileriyle ilgili iyi şeyler hissediyorlar fakat kendilerinin diğerlerinden daha üstün olduklarını düşünmüyorlar.

Bu yeni araştırmanın sahibi Dr. EddieBrummelman:

“İlk bakışta birçok insana narsisisizm ve öz saygı birbirinin aynısı gibi gelse de doğası itibariyle bunlar birbirinden farklıdır.

Narsisistler kendilerini üstün hissetseler bile bu onların kendilerinden tatmin olduklarını göstermiyor.”

Genellikle, yüksek öz saygısı olan kişiler kendilerini değerli görüyorlar fakat bunun kendilerini diğerlerinden daha değerli yapmadıklarını da biliyorlar.

Diğerleri tarafından takdir edilme arzusu olan narsisistler ise daha saldırgan ve kızgın olabiliyorlar.

Dr. Brummelman çocuklara aşırı değer yüklemenin narsisizme yol açacağını düşünüyor:

“Öğretmenler ve eğitimciler çocuklara olan takdirlerini ve beğenilerini diğerleriyle bir karşılaştırma yapmadan ifade etmeliler.

Çocuklar kendilerinin diğerlerinden daha üstün olmadıklarını fark edeceklerdir. Böylelikle onları narsisist değil, yüksek öz saygılı çocuklar yapmış olursunuz.

Narsisizm ile öz saygı arasındaki ayrımı fark etmek hem klinik alanda hem de günlük yaşamda kişilere olan yaklaşımı ve yapılan değerlendirmeleri farklılaştıracağına inanıyorum.”

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !