Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Narsisistlerin Yapmadığı 10 Şey

Narsisistlerin Yapmadığı 10 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

Narsistleri tanıyorsunuz. Karakter olarak kibirlilik, aşırı kendini beğenmişlik, sınırsız güce sahip olma hissi, empati yoksunluğu ve diğer insanların kendisini kıskandığı sanrısını taşıyan insanlara narsisist diyebiliriz.

Bu davranışlara sahip olan bir insanı tespit etmek kolay olsa da unutmamanız gereken bir şey varsa o da narsisistlerin aldatıcı insanlar olduğudur. Sizi istedikleri gibi yönlendirebilirler ve onlar hakkındaki düşüncelerinizi manipüle edebilirler. Kimse bir narsisistin oyununa gelmek istemez. O yüzden size tespit edebilmenizi kolaylaştıracak, narsistlerin yapmadığı 10 şey

Gerçek kendiliklerini göstermezler.

İlk tanıştığınız zaman gerçekte nasıl bir insan olduklarını saklayacaklardır. Kendilerini tamamen alçakgönüllü, kibar ve düşünceli biri olarak göstermeye çalışabilirler.

Kontrollerini kaybetmeyi sevmezler.

Narsistlerin kontrol hastasıdırlar ve kontrolü yitirmek onları aşırı derecede üzer ve sinirlendirir. Çevresindeki insanları, olup bitenleri kontrol etmek isterler. Böylelikle kendilerini güvende hissederler.

Hata yaptıklarını kabullenmezler.

Narsist biri sizi siyahın beyaz olduğuna ikna edene kadar tartışmayı bırakmazlar. Onlarla tartışmak zaman kaybından başka bir şey değildir. Öyle zaman gelir ki kendinizden şüphe duymaya başlarsınız.

Kendilerini diğerleriyle eşit görmezler.

Kendilerini dünyanın merkezinde görürler ve hiç kimsenin onlarla aynı seviyede olduğuna inanmazlar. Bunu iddia ederseniz size kafayı takarlar ve sizi alt etmek için uğraşırlar.

Duygularınızı önemsemezler.

Bir yakınınızı kaybettiğinizde veya kötü bir şey yaşadığınızda narsist insan hiçbir şekilde sizin duygularınızı anlamaya çalışmayacaktır. Eğer ucu kendilerine dokunmuyorsa, hiçbir şeyle muhatap olmazlar.

Başkalarından emir almazlar.

Bir narsiste emir vermeyi düşünmeyin. Oldukça egoist bir yapıya sahip olan narsisistler için kontrolü tekel altında tutmak özsaygıları için oldukça gerekli bir şeydir.

Sizi dinlemezler.

Sizi dinlemeye tahammülleri yoktur. Sadece sesinizi kesip kendi akıllarındakini söylemeyi düşünürler.

Övgüde bulunmazlar.

Narsistler övülmek isterler, övmezler. Diğer insanları iyi hissettirmek gibi bir amaçları yoktur.

Kibar olmayı sevmezler.

Narsistler kendilerini mükemmel olarak gördükleri için, sosyal kurallardan mahrum olduklarını düşünürler. Etraftaki insanlara karşı kabalık yapsalar dahi hiçbir şekilde özür dilemezler veya kibar olmayı tercih etmezler.

Başkalarıyla takılmazlar.

Arkadaşlık ilişkileri kurmak onlara göre değildir. Çevresinde sadece kendilerini sürekli övecek insanları bulundururlar.

 

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !