Buradasın Ankara Psikolog » Psikoterapi Teknikleri » Ne Zaman Terapiye Gitmelisiniz?

Ne Zaman Terapiye Gitmelisiniz?

Yazar: Ankara Psikolog

Hepimiz hayatımızın belli dönemlerinde sıkıntılı zamanlar yaşarız. Bunların kimisi gelip geçici olabilirken kimisi ise öteden beri çözemediğimiz sorunların getirdiği şeylerdir. Peki, ne zaman hayatımızdaki bu fırtınaları dindirmek için birinden yardım almalı, ne zaman bir psikoterapiste görünmeliyiz?

Eğer aşağıdakilerden herhangi birisini deneyimliyorsanız profesyonel bir yardım almalısınız:

Stres: Kişilerin en fazla yaşadığı sorun ve terapiye en sık gitme nedeni strestir. Terapi kişilere stresle ve olumsuz duygularla başa çıkmada yardımcı olur. Özellikle öfke, üzüntü, kaygı, korku veya umutsuzluk duyguları ve buna bağlı olarak veya birlikte ortaya çıkan odaklanma, uyku, hafıza, yorgunluk veya isteksizlik gibi sorunların çözümünde terapi etkili olmaktadır.

İntihar ya da başkalarına zarar verme ile ilgili düşünceler aklınıza geliyorsa bu durum oldukça önemlidir ve bir an önce bir uzmanın yardımına başvurmalısınız. Ayrıca gerçeklikle bağınızın koptuğu, çeşitli sesler duyma, görüntüler görme veya özel güçlerinizin olduğuna inanma gibi durumlar için de bu aciliyet geçerlidir.

Özel sorunlar: Eğer alkol, uyuşturucu gibi bağımlılıklar, aşırı yeme veya kontrolsüz alışveriş, el yıkama, kumar oynama, yemek yeme gibi davranışlarınız da varsa terapi size yardımcı olacaktır. Terapi ayrıca günlük yaşantınızı etkileye ve sosyal etkileşiminizi engelleyen çeşitli korkularınız için de etkili bir tedavi biçimidir.

Travmatik olay: Çok uzun zaman önce veya yakın geçmişte deneyimlediğiniz travmatik bir olayın etkisi bugün devam ediyor ve sizin için yaşamı zorlaştırıyor olabilir. Bu olayın etkilerini en aza indirgemek için terapiye gidebilirsiniz.

İlişki problemleri: Ailenizle, diğer insanlarla veya partnerinizle çözemediğiniz sorunlar için de çeşitli psikoterapi yaklaşımlarının etkili olduğu terapiler size yardımcı olacaktır.

Kişisel büyüme: Terapi sadece sorunların çözümü için değil insanlara bir içgörü sağlamak, potansiyeli gerçekleştirmek için de etkili bir araştır. Kişiliklerinizin derinliğine inerek daha analitik, dinamik ve varoluşçu terapilerlehayatınızı yeni bir biçimde ele alabilirsiniz.

Sonuç olarak, terapiye gidip gitmeme kişisel bir tercihtir. Eğer hayatınızdan memnun değilseniz veya daha kaliteli bir yaşam istiyorsanız sorunlarınızın çözümünde ve hayat kalitenizi iyileştirmede psikoterapi size yardımcı olacaktır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !