Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Neden Çocuklarınıza Kitap Okumalısınız?

Neden Çocuklarınıza Kitap Okumalısınız?

Yazar: Ankara Psikolog

Günümüzde çocuklar küçüklükten itibaren teknolojiyle sıkı fıkı bir ilişki içinde ve zamanlarının çoğunu teknolojik aletlerle geçiriyorlar. Kitap okuma alışkanlığı ise çocuklarda nerdeyse hiç gelişmiyor. Bazı aileler çocuklarına kitap okuma alışkanlığını titizlikle sürdürmeye çalışırlarken kimileri bu konuya gereken özeni göstermiyor. Oysa çocuklara kitap okumak onların gelişimleri için de çok önemli. İşte bu yüzden bizde yazımızda çocuklara kitap okumanın önemini anlatmak istedik, dileriz keyif alırsınız.

Çocuklarınıza kitap okumalısınız, çünkü:

Kitap okumak onları uykudan önce rahatlatacak bir aktivitedir.

Oyunlarla, televizyon ve bilgisayarla geçirilen bir günün ardından yatağa uzanıp ona okunan kitabı dinlemek 10 dakika bile sürse çocuk için rahatlatıcı bir aktivitedir. Bu dinlendirici aktivite zihninin ve vücudunun aynı zamanda rahatlamasına yardımcı olur. Bu etkiler ebeveynler üzerinde de görülür. Ayrıca çocuğun gündüz halinden geceye geçişini de net bir şekilde belirler.

Siz okurken kitaba bakmak çocuğunuzu okumaya hazırlar.

Her gece kitap okunan bir çocuk her gece o kitabı inceleme fırsatı bulur. Zaman içinde seslere ve harflere aşina hale gelir. Okul çağına geldiğinde kendisine tamamen yabancı şekillerle karşılaşmak yerine ona biraz da olsa anlamlı gelen tanıdık sembollerle karşılaşır.

Kitap okumak çocukların hayal gücünü geliştirir.

Çocuk televizyon izlerken tüm hikayeyi görür çünkü televizyon yayınları hayal edecek bir şey bırakmaz ve tüm hikayeyi verirler. Ancak kitap okunan bir çocuk duyduklarını zihninde işlemelidir. Duyduğu sahneleri gözünde canlandırmalıdır. Aslında her kitap okuyan kişiye göre değişen farklı bir dünyadır ve bu çocukların hayal güçlerini gelişmesine önemli katkı sağlar.

Kitap okumak çocuğa kendi dünyasını öğretir.

Çocuk kitapları çocuğu eğlendirmek olduğu kadar bilgilendirmek amacı da taşırlar. Özellikle resimli kitaplarda karakterlerin davranışlarını gören çocuk tıpkı anne babasını izleyerek öğrendiği gibi hikayenin karakterini izleyerek de öğrenir.

Kitap okumak çocuğunuzla aranızdaki bağı güçlendirir.

Uyumadan önce çocuğunuza kitap okuduğunuzda onunla günün son aktivitesini paylaşmış olursunuz. Tam bu zamanlar çocuğunuz için en sakin, en huzurlu zamanlardır ve bu zamanı ebeveynleriyle geçirmektedir. Size sorular sorabilir böylece sırf okuma yapmaz aynı zamanda iletişim de kurarsınız. Anne babasını yanında hisseden çocuk onunla geçirdiğiniz bu zamanı mutlaka önemseyecek ve takdir edecektir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !