Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Neden Kendinizi Başkalarıyla Karşılaştırmaktan Vazgeçmelisiniz?

Neden Kendinizi Başkalarıyla Karşılaştırmaktan Vazgeçmelisiniz?

Yazar: Ankara Psikolog

İnsanlar sosyal canlılar, çevremizde birilerinin olmasına hep ihtiyacımız var. Durum böyle olunca ister istemez çevremizdeki insanlardan etkileniyoruz. Onların kendilerini veya onların yaptıklarını bir ölçüt olarak kullanma hatasına düşüyoruz. Peki, bunu neden yapmamalıyız?

  • Özsaygınıza zarar verir.

Başka insanlarla kendinizi karşılaştırmak, onların sizden daha iyi olduğuna kendinizi inandırmak sizi yetersiz hissettirecektir. Yetersizlik hissi sonucu kendi hayatınızı yönlendirmekte güçlük çekeceksiniz ve kendinizi işe yaramaz biriymiş gibi düşüneceksiniz.

  • Kendini beğenmiş biri olursunuz.

Eğer kendinizi diğerleriyle karşılaştırdığınızda, kendinizin her konuda daha iyi olduğunu düşünüyorsanız duyacağınız tek şey ne kadar “burnu büyük” bir olduğunuzdur. Kibirlilik oldukça sevimsizdir ve etrafınızdakileri sizden uzaklaştırır.

  • Anlamsızdır.

Her insanın karakteri, fikirleri ve yaşamları birbirinden farklıdır. Bu yüzden yapacağınız her karşılaştırma anlamsızdır. Siz sizsinizdir, o da o.

  • Kendi hedefinizi kendiniz belirlememiş olursunuz.

Birbirinden farklı olan her insanın doğal olarak kendine özgü bir yaşam hedefi vardır. Eğer sizin hedefiniz mutlu olmaksa gidin olun! Başkalarının ne istediği sizi ilgilendirmesin.

Kaynak: http://higherperspectives.com/quit-comparing-yourself-to-others/

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !