Buradasın Ankara Psikolog » Cinsel Yaşam » Neden Lezbiyenler Diğer Kadınlara Göre Daha Çok Orgazm Olurlar?

Neden Lezbiyenler Diğer Kadınlara Göre Daha Çok Orgazm Olurlar?

Yazar: Ankara Psikolog

2014 yılında yürütülen ve 6 bin 151 erkek ve kadının katıldığı bir araştırmanın sonucunda şuna ulaşıldı: Lezbiyenler, biseksüel ya da heteroseksüel kadınlara göre daha fazla orgazm oluyorlar.

Kadınlar için yapılan bu çalışma gösteriyor ki orgazm oranı kişinin cinsel yönelimine göre değişiklik gösteriyor. Heteroseksüel kadınlarda orgazm olma oranı %61.6 ve biseksüel kadınlarda %58 iken, bu oran lezbiyen kadınlarda %74.4’e çıkıyor.

Bu çalışmada, erkeklerin kendi cinsel yönelimlerinden bağımsız olarak kadınlardan çok daha fazla orgazm olduğu da ortaya çıktı.

Peki, neden lezbiyen kadınlar diğerlerine göre daha fazla orgazm oluyorlar?

Aynı sene içerisinde yapılan ve yaşları 18 ile 79 arasında değişen 882 kişinin katıldığı bir başka araştırmada ise hem homoseksüel hem de heteroseksüel çiftlerde cinsel birleşmenin sıklığı ve süresi inceleniyor. Bu sonuçlara göre, lezbiyen çiftlerin cinsel birleşme sıklığı daha düşük olsa da, bu birleşmenin süresi açısından ciddi bir fark ortaya çıkıyordu. Diğer çiftlerin seksleri ortalama olarak 15-30 dakika arasında sürerken, lezbiyen çiftler ortalama olarak 30-45 dakika arası cinsel birliktelik yaşıyorlardı. 2013 yılında yapılan bir başka çalışma ise kadınların kendi hemcinsleriyle yaptıkları sekslerin ortalama süresinin 57 dakika olduğunu gösteriyordu.

Süre neden bu kadar fark ediyor?

Lezbiyen çiftlerde bu kadar uzun süre ne sağlıyor? Lezbiyen çiftler, heteroseksüel çiftlere göre ön sevişmeye daha fazla önem verdiklerinden seksin ortalama süresi artıyor. Yalnızca bununla da kalmıyor çiftler daha fazla uyarıldığından bu durum onların orgazm olma ihtimallerini daha da artırıyor.

2013’te yapılan çalışmada elde edilen bir başka veri de lezbiyen çiftlerin daha fazla orgazm olmasını açıklıyor. Buna göre heteroseksüel kadınlar ilişkiye girerken bir orgazm olma beklentisi içerisinde olmuyorlar, fakat lezbiyen çiftlerde her iki tarafın da orgazm olma beklentisi olduğundan bunun için daha fazla çaba gösteriliyor ve çiftler birbirlerini uyarabilmek adına daha fazla zaman harcıyorlar.

Bu sonuçlar orgazma ulaşamayan veya heyecanını yitirmiş bir cinsel aktivite içerisinde olan çiftlere hem ön sevişmenin hem de orgazmın önemini bir kez daha hatırlatıyor.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !