Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Negatif Olduğu Düşünülen Ama Aslında Sağlıklı Olan 6 Davranış

Negatif Olduğu Düşünülen Ama Aslında Sağlıklı Olan 6 Davranış

Yazar: Ankara Psikolog

En sağlıklı davranışlar aslında gerçek olanlardır. Ama sağlıksız olduklarını düşündüğümüzden kimi zaman gerçek davranışlarımızı gerçekleştirmekten kaçınırız. Bu içerikle size çoğu zaman negatif olduğu düşünülen ama aslında sağlıklı olabilen davranışları sıralayacağız.

Öfke

öfke

Öfke duygusu çoğunluğun göstermekten kaçındığı ancak çok özgürleştirici olabilen bir davranıştır. İçinizdeki öfkeyi doğru yollarla yansıtmak hayatınızda son derece güçlü ve pozitif değişiklikler meydana getirebilir. Aslında bu duygu kişisel sınırlarınız aşıldığında meydana çıkan bir enerji artışından ibarettir ve yapmanız gereken bu enerjiyi doğru bir şekilde kullanmayı öğrenmek. Öfkenin amacı sizi özgürleştirmek ve koruyucu olmaktır.

Kaybolmak

kaybolmak

Kaybolmayı hem fiziksel hem de kaybolmuş hissetmek olarak algılayabilirsiniz. Kaybolmuş hissettiğinizde panik yaşamanız, ne yapacağınızı bilememeniz çok normaldir ancak bu his içinde bulunduğunuz ana ve içgüdülerinize dikkat etmek için de bir fırsattır. Gerçek anlamda yabancı bir yerde kaybolduğunuzda ise yolunuzu bulmak için çabalarken mükemmel keşifler yapma şansınız artar.

Ağlamak

ağlamak

Ağlamak da öfke gibi belli durumlarda gösterildiğinde sağlıklı bir davranıştır. Burada her koşulda ağlamaktan söz etmiyoruz bizi ağlatan olayların farkına vararak gerekli önemi göstermekten bahsediyoruz. Ağlamak çoğunlukla kişileri yumuşatan, umursadığınızı gösteren, çevrenizdeki dünyaya kayıtsız olmadığınızı gösteren bir davranıştır. Ve hayatta tek bir damla bile dökmeyen insanlarla karşılaştırıldığında sizi daha insan yapan bir davranıştır.

Dinlememek

asi

Başkalarını dinlememek sosyal açıdan yetersiz, ve biraz da kibirli bir davranış olarak görülse de bazen başkalarının söylediklerine kulaklarınızı kapayıp kendi sezgilerinizle hareket etmeniz gerekir. Başkalarını ne zaman dinleyip ne zaman dinlemeyeceğiniz konusunda akıllıca davranın. Eğer kafanızın içinde bir yerlerde kendi fikrinize göre hareket etmeniz gerektiği söyleniyorsa kendinize güvenin ve harekete geçin.

Kuralları çiğnemek

John-Lennon

Kurallar insanlar tarafından konulmuştur ve kimse, kuralları koyanlar da dahil mükemmel değildir. Kuralları çiğnemek bazen hem kendi hem de başkalarının hayatlarını geliştirmenize olanak sağlar. Sanat, bilim ve toplum alanında yapılmış çoğu yenilik kuralları çiğneme gücünü kendilerinde bulanlar tarafından ortaya konulmuştur. Bu dünyanın en büyük kural çiğneyicilerinden bazıları Gandhi, Martin Luther King Jr. Ya da John Lennon gibi isimlerdir. Onlar gibi olmaktan korkmayın.

Uyum sağlayamamak

uyumsuz

Çevrenize uyum sağlayamamak özellikle de ergenlik yıllarında acı verici ve garip bir durum olabilir. Öte yandan sizin yenilikçi ve normların ötesinde bir birey olduğunuzu da gösterebilir. Uyum sağladığımızda bir anlamda toplumun görüşleriyle birleşiyoruz ve bir adım geri çekilip o ortama bakabilmek yeni şeyler keşfedebilmek ve farklı bir kavrama becerisi geliştirmek için bize fırsat verir.

 

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !