Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Obsesif Kompulsif Bozukluğa Dair Efsaneler

Obsesif Kompulsif Bozukluğa Dair Efsaneler

Yazar: Ankara Psikolog

Herkes OKB(Obsesif Kompulsif Bozukluk)’yi hayatında en az bir kez duymuştur. Ancak yaygın olarak bilinen bu rahatsızlık medyada hatalı yansıtılmasından dolayı genellikle yanlış anlaşılmaktadır. Bu sebeple biz de OKB’ye dair en yaygın yanlış bilinenleri bir araya getirip işin aslını anlatmak istedik.

Herkeste birazcık da olsa OKB yoktur.

Günlük konuşmalarda kendisini veya başkalarını ‘biraz obsesif’olarak tanımlayan insanlara rastlayabilirsiniz. Ancak bu kişilerden nerdeyse hiç biri OKB’nin semptomlarını göstermez. OKB tanısı alabilmek için diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi belli belirtilere sahip olmak gerekir. Genelde kişiler takıntı olarak adlandırdıkları davranışlarını bu bozuklukla ilişkilendirmeye çalışırlar.

OKB bir hastalıktır, kişileri tanımlamak için kullanılabilecek bir sıfat değil.

OKB’ye sahip kişiler hayatlarını devam ettirmek konusunda büyük sıkıntılar yaşarlar. OKB son derece ciddi bir hastalıktır ve tedavisi için çaba gösterilmelidir. Bunu tam olarak anlamayan bir kişiler titizlik ve düzenlilik yerine OKB’yi bir sıfat olarak kullanırlarsa büykü bir yanlış yapmış olurlar.

Obsesyon ve kompulsiyon karmaşası

Genellikle bu hastalıktan bahsederken obsesyon-kompulsiyon ikilisi birbirine karıştırılır. Obsesyonlar, kişilerin kontrol edemedikleri stresi kaygı, korku yaratan düşünceleri ifade ederken; kompulsiyon terimi, kişinin gerçekleştirmekten kendini alamadığı davranışları ifade eder. Temelde düşünce ve davranış ayrımı diyebiliriz.

Karşılaşılan davranışları kişisel algıla(ma)mak

OKB’si olan kişiler kompulsiyonlarını kontrol edemezler. Eğer olur olmadık bir zamanda alışılmamış bir davranış sergilerlerse bunu kişisel algılamamalısınız çünkü sizi gücendirmek için yapmazlar, sadece yapmak zorundadırlar. Bu rahatsızlığa sahip kişilere karşı sabırlı olmak ve bazı davranışlarını kontrol edemediklerini anlayışla karşılamak gerekir.

OKB=Mükemmeliyetçilik değildir.

Tüm OKB’li insanların düzenli ve titiz oldukları düşüncesi doğru değildir. Bu durum OKB’de yaygın olarak görülse de çoğu rahatsızlıkta olduğu gibi bunda da semptomlar ve hastalığın aldığı formlar çok çeşitlilik gösterebilir.

 

Kaynak: http://www.psych2go.net

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !