Buradasın Ankara Psikolog » Obsesif Kompulsif Bozukluk (Takıntılar) » Obsesif Kompülsif Bozukluğun Altında Yatan 2 Etken

Obsesif Kompülsif Bozukluğun Altında Yatan 2 Etken

Yazar: Ankara Psikolog

indecision1Obsesif kompülsif bozukluğun arkasında gerçekten ne yatıyor?

Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, gerçeklikle ilgili kafa karıştırıcı hayal ve gerçeklikle etkileşimin dışında olmak OKB ile bağlantılı.

OKB’si olan insanların kendilerini gerçeklikten ayırdıkları bilinir.

Bunun yerine çok yoğun bir şekilde kendi hayal dünyalarına güvenirler.

75 OKB’li ile yapılan anketin sonuçlarına göre bu kişiler çıkarımsal karmaşa yaşıyorlar; yani gerçeklik ile fanteziyi birbirine karıştırabiliyorlar.

Dr. Frederic Aardema:

“OKB’si olan kişiler tüm dikkatlerini obsesyonlarına vermiş görünüyor çünkü çıkarımsal karmaşa yüzünden gerçeklikle bağlantıları engelleniyor.

Özel olarak, bu kişilerin hayal güçlerine güvendiklerini, diğer duyusal algılamalara ya da ortak kabul eden şeylere inanmadıklarını bulduk.

Örneğin, mikrop bulaşacağından ötürü sizlerle el sıkışmak istemiyorlar, böylelikle onları tekrar, tekrar ve tekrar yıkıyorlar. Çünkü ellerinin kilenmiş olacağını, görünürde kir olmasa bile mikroplu olduğunu düşünüyorlar.”

Dr. Stella-Marie Paradisis bu çıkarımsal karmaşanın doğasını açıklıyor:

“Öncelikle çıkarımsal karmaşa, obsesif şüpheler olduğunda bir muhakeme süreci sunuyor.

Bireler farklı elementlerle ilgili öznel bağlantılar kurabilirler.

Örneğin, bir kişi belediye havuzunun zehirlendiğini, bu yüzden havuza klor atıldığını düşünebilir.

İkincisi, şizotipal kişilikler de abartılı ve katı düşüncelerle anılırlar ve kendi dünyalarına aşırı güven besleyebilirler.

Son olarak, gerçeklikle bağlantının kopması e bazı anıların hatırlanmaması ile disosiye hali tanımlanır.

OKB ile ilgili teoriler, düşüncelerin içeriğinin değil, düşüncelerin şeklinin ve kişi tarafından yorumlanışının OKB teşhisinde şart koşarlar.

Birçok insan bu fikri reddediyor çünkü eğer ne söylediklerinin bir anlamının olmadığını hissederlerse, OKB’li kişiler kendi söylediklerine inanmayı seçeceklerdir.”

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !