Öfke Nedir?

Yazar: Ankara Psikolog

Öfke Nedir?

Öfke Nedir?

Öfke, kontrol edilmediği zaman kişiye zarar veren tepkisel bir duygudur. Öfke, istenmeyen durum ve yaşananlara karşı vücudun doğal şekilde gösterdiği bir duygudur. İnsanlar kolayca öfkelenebilir. Bu kişinin o anki ruhsal durumuyla alakalıdır. Stresli ve bundan kaynaklı gergin olan insanlar, istenmedik bir durum yaşadıklarında ya da kendilerini daha yoğun bir stres yaşatan bir durum sonrasında öfkelenebilirler. İnsanlar genellikle öfkelerini bağırmayla, sert tavırlarla belli ederler. Öfke her ne olursa olsun kontrol edilmelidir.

Kişilerin kontrolsüz öfkeleri hem bireye hem de bulunduğu ortamdaki diğer kişilere ve yürüttüğü işlere zarar verebilir. Öfkeli bir yapıda insanlar hayatlarını değiştirebilecek kararlar almaktan sakınmalıdırlar. Çünkü öfke, kişinin sağlıklı düşünmesini ve doğru karar almasını engeller. Öfkeyle kalkan zararla oturur atasözü de bunu en iyi şekilde açıklamaktadır. Öfke anında insanlar öfkelerine yenik düşmemelidirler. O an alacakları her türlü karar kişiye doğru gelebilir. Ancak insanlar hata yaptıklarını öfkeleri geçtiğinde sakinleştiklerinde çok daha iyi fark ederler.

Öfke, sadece kişinin kendi bedenine zarar verir. Keskin sirkle küpüne zarardır dememişler boşu boşuna. Öfkenin kontrol edilmediği durumlarda insanlar birçok sorunu da beraberinde getirirler. İş ortamında kontrolden çıkan bir öfke kişinin işini kaybetmesine, evlilik hayatında sürekli kontrolsüz öfkeyle davranan kişilerde de evliliğin sona ermesine neden olabilir.

Bazı kişiler, hemen her şeye öfkelenebilen ve bu öfkesini bir türlü yenemeyen kişilerdir. Toplumda bu kişilere agresif kişiler de denir. Her şeye hemen parlayan, kızan, sinirlenen ve öfkelenen insanlar, sosyal hayatlarında da çok yakın ilişkiler kuramazlar.

Öfkesini kontrol edebilen ve bunu kendi lehine çevirebilen insanlar, öfkelerini bir savunma aracı olarak da kullanabilirler. Dış çevreden gelebilecek olumsuzluklara karşı insanlardaki öfke, onları koruyabilir. Tabi bu durumda da öfkenin doğru yönlendirilmesi ve kullanılması gereklidir.

Öfke nedir? Duygusal bir tepkidir. Öfke Sınırlandırılabildiği sürece sağlıklıdır ve işe yarar. problem çözme aracı değildir. Şiddet göstermek ve suç işlemek için bir neden değildir. Bu kişiye de zarar verir. Öfke intikam yolu değildir. Öfke uyarıcı bir işarettir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !