Buradasın Ankara Psikolog » Soru-Cevap » Oğlum bizimle yatmaktan vazgeçmiyor, ne yapabilirim?

Oğlum bizimle yatmaktan vazgeçmiyor, ne yapabilirim?

Yazar: Ankara Psikolog

sorular-cevaplar[box type=”success” ]Soru: 4 yaşındaki oğlum yaklaşık iki senedir geceleri bizimle yatıyor. Ne kadar uğraşsam da kendi odasında kendi yatağında yatıramadım. Onun bizimle uyuması bizi de etkiliyor. Bizim de uyku düzenimiz ve mahrem hayatımız bu durumdan olumsuz etkilendir. Çocuğumu psikolojisi olumsuz etkilemeden onu nasıl kendi odasında yatmaya ikna edebilirim?[/box]

Cevap: Bazı psikologlar çocukların ana babalarıyla uyumasında anormal birşey olmadığını savunuyorlar. Ancak biz buna karşıyız. Çocuğun gece anne-baba ile uyuması hem çocuğun hem de anne babanın tam anlamıyla dinlenmesine engel olmaktadır. Aynı zamanda sizin de söylediğiniz gibi evliliğin mahrem hayatını da olumsuz etkilemektedir. Bazı özel durumlar olabilir, çocuğunuzun sizinle yatmasını ya da sizin çocuğunuzla yatmanızı gerektiren. Korkmaları, hasta olmaları ve bazı ihtiyaçları bu durumlara örnek gösterilebilir. Bu durumlarda da onun yanında uyumadan yakınınıza alabilir, yakınınızda uyumasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun sizinle uyuma alışkanlığını kırmaya karar verdiğinizde, bu duruma her iki tarafında hazır olduğundan emin olun. Özellikle kendinizin hazır olması önemli. Çünkü karar verdiğinizde sizi zorlu bir süreç bekliyor olabilir. İlk olarak çocuğunuza neler olacağını onun anlayabileceği bir biçimde açıklayın. Sonrasında onun uyuması için örensel bir durum olay çıkartın. Oyun oynayın, hafifçe sallayın, şarkı söyleyin, masal okuyun ve çocuğunuzu sakinleştirin. Sonunda kararlı ve sevecen bir şekilde onu yatağına koyarken orada kalması gerektiğini ifade edin.

İlk gece sizi deneyebilir. Sizi vazgeçirmek için elinden gelen bütün yolları deneyecektir. Sıkı durun. Sakın yenilmeyin. İkinci gece bu durum biraz azalarak devam edecek. Bundan sonraki gecelerde azala azal devam edecek bu durum. Ama her çocuk sonunda mücadeleden vazgeçer. Bu süreçte en önemli kural, istitkrar ve kararlılık.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

Gul 18 Kasım 2017 - 04:11

Merhaba benim oglum 1 yasinda ve bana Cok bagli gece odasinda yatiramiyorum bizle yatiyo kac defa denesemde fayda etmedi agladi yer yatagi yapdim yatagimizin Yanina biraz Sevdi gibi tabi gêne geliyo gece yanimiza

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !