Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Okula Başlamaya Hazır Olmayan Çocuklar

Okula Başlamaya Hazır Olmayan Çocuklar

Yazar: Ankara Psikolog

    Okul Olgunluğuna Ulaşmamış Çocuğu Okul Hayatında Bekleyen Zorluklar

Çocuğun okulda başarılı olabilmesi ve okula uyum sağlayabilmesi için zihinsel, duygusal ve sosyal olarak yeterince gelişmiş olması gerekir.

Okul, çocuğun alıştığından çok farklı bir ortamdır. Okula başlayan çocuk kendini yeni arkadaşlardan, ilk kez karşılaşacağı öğretmenden oluşan bir toplumun içinde bulacaktır. Çocuk soysal olarak yeterli olgunluğa ulaşmamış ise; yeni karşılaştığı sınıf arkadaşları ve öğretmeniyle iletişim kurmakta zorlanabilir, grupça yapılan etkinliklere katılmak istemeyebilir ve yalnız kalmayı seçer. Bu durum çocuğun duygusal olarak zorlanmasına sebep olur. Çocuk yalnızlık çeker ve yaşıtları kadar iyi olmadığını düşünebilir.

  İlkokul çocuğunun öz bakımını kendisinin yapabiliyor olması beklenir. Çocuğun kendi kendine montunu – ceketini çıkarıp giyebiliyor olması, tuvalete kendi başına gidebiliyor olması ve düğmelerini ilikleyebiliyor olması gerekir. Çocuğun motor becerileri bunları yapabilecek kadar gelişmemişse bu alanlarda da zorluk yaşayacaktır.

Ayrıca ince motor becerileri kalem tutabilmek, yazı yazabilmek için gereklidir. Çocuğun ince motor becerileri yeterince gelişmemiş ise yazı yazmayı öğrenmekte zorlanacaktır. Çocuk yaşıtları kadar becerikli olmadığını düşünecek; özgüven problemi ve depresyona varan duygusal sorunlar yaşayacaktır.

Görüldüğü gibi çocuğun bir alanda yaşadığı zorluklar genelde diğer alanları da etkilemektedir. Çocukta görülebilecek özgüven problemleri ve ders başarısızlığının çocuğun hayatında uzun dönemli etkileri olabilir. Bu sebeple çocuğun okula başlarken yeterli olgunlukta olduğundan emin olmak çocuğu okul başarısı ve duygusal iyiliği için son derece önemlidir.

Psikologlarımız Çocuğunuzun Okula Başlamaya Hazır Olup Olmadığını Uyguladığımız Testlerle Değerlendiriyor ve Size Rapor Halinde Sunuyoruz.

Bilgi ve Randevu almak İçin Hemen Arayın

Fenomen Psikolojik Danışmanlık Merkezi

0312 446 40 76

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !