Buradasın Ankara Psikolog » Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu » Okurken Dikkatiniz Çok mu Dağılıyor? Bu Yöntem İşinize Yarayacak

Okurken Dikkatiniz Çok mu Dağılıyor? Bu Yöntem İşinize Yarayacak

Yazar: Ankara Psikolog

reading-1Okuduğunuz şeylere odaklanmak bu kadar dikkat dağıtıcı şeyin olduğu bir çağda çok zor olabilir. Yeni bir psikolojik araştırma odaklanmakta güçlük çekenlerin meditasyon yardımıyla bu sorunların üstesinden gelebileceklerini söylüyor.

Araştırmacıya göre:

“İnsanların bir bilişsel iş üzerindeyken dikkatlerinin dağılması günümüzde çok olabilen bir şey.

Amaçsızca düşünceden düşünceye koşan zihninizle bir şeylere odaklanmak her zaman için çok zordur.

Meditasyon ile zihninizi eğitmek, zihninizdeki düşüncelerin akışına yön vermek aktiviteleri yaparken daha kolay ve daha uzun süreli odaklanmanızı sağlayacaktır. Böylelikle işlerinizi daha verimli ve kısa sürede yapabilirsiniz. “

Araştırma için belli sayıdaki kişiye bir ay boyunca uygulayacakları özel bir meditasyon programı gönderildi.

Ardından katılımcılara içerisinde anlamsız cümlelerin rasgele yerleştirildiği okuma parçaları veriliyor.

Kontrol grubuyla karşılaştırma yapıldığında meditasyon çalışan katılımcıların parçalardaki saçma cümlelere daha fazla dikkat ettikleri ve daha kolay tespit ettikleri bulunuyor.

Araştırmacılar bu durumda meditasyonun devamlı bir şekilde yapılmasıyla insanların anlamsal hataları daha kolay tespit ettikleri sonucuna ulaşıyorlar. Bunun en önemli nedeninin ise kişilerin okurken dikkatlerini daha fazla metne vermeleri ve böylelikle çeşitli hataları daha kolay yakalayabilmeleri oluyor.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !