Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Olgunlaşmış Bir İlişki ile Olgunlaşmamış Bir İlişki Arasındaki 4 Önemli Fark

Olgunlaşmış Bir İlişki ile Olgunlaşmamış Bir İlişki Arasındaki 4 Önemli Fark

Yazar: Ankara Psikolog

İlişkilerde olgunluk açıklaması zor bir kavram. Fakat bilinen bir şey var ki olgun ilişkilerin diğerlerine göre daha uzun süreli olduğu. Olgunluk imi zaman partnerlerin sorunlar karşısında gösterdiği direnç, beraberlik ya da alçak gönüllük, ağırbaşlılık olarak tanımlanabilir.

Aşağıda olgun ilişkiler ile olgun olmayan ilişkiler arasındaki farkı gösteren 4 madde okuyacaksınız. Bunlar sizin ilişkinizin de hangisine daha yakın olduğunu göstermek açısından bilgi verecektir.

1200x600

Sorunlar ve Çözümü

İki ilişkiyi birbirinden ayıran şeylerin başında iletişim geliyor. Olgunlaşmamış ilişkilerde anlaşmazlıklar daha fazla yaşanır ve sorunların çözümünden ziyade kavgalar daha ön plandadır. Olgunlaşmış ilişkilerde taraflar enerjilerini tartışma yapmak yerine çözüm bulmaya ayırırlar. Ayrıca olgunlaşmamış ilişkilerde iletişimsizliği pekiştiren şeylerden biri bu kavgaların da yüz yüze yapılmamasıdır. Genellikle telefon veya sosyal medya üzerinden yapılan yazılı konuşmalar vardır. Bu nedenle gerek hislerini ve düşüncelerini aktarmakta güçlük çekeceklerinden olgunlaşmış ilişkilerde hep yüz yüze iletişim tercih edilir.

Tutku

Olgunlaşmamış ilişkilerde tutku sadece cinsel istek anlamına gelir ve çoğu zaman buradaki enerji bittiğinde ilişkilerin de dinamiği ortadan kalkar. Olgunlaşmış ilişkilerde ise her zaman yeni tutkular yaratılır. Bunlar yeni hedefler belirlemek, yeni şeyleri keşfetmektir. Bu sayede ilişkiye yeni enerjiler yaratılmış olunur.

Bir olmak ve takım olmak

Olgunlaşmamış ilişikler ne zaman birlik içinde hareket edip ne zaman bireysel olarak davranılacağı konusunda başarısızlığa ulaşmış ilişkilerdir. İlişkiyi oluşturan her iki tarafın bireyselliğine önem verildiği olgunlaşmış ilişkilerde, tarafların kişisel ilgi alanlarına saygı gösterilir ve bu tip zamanlarda beraber olmak gibi bir şart koyulmaz. Ayrıca sorunlar olduğunda olgunlaşmamış ilişkilerde taraflar suçu karşı tarafa atabilirken olgunlaşmış ilişkilerde bir takım olarak çalışılır ve sorunun üstesinden gelmeye çalışılır.

Zamanın Akışı

Olgunlaşmamış ilişkilerde her şeyin planlaması yapılmak istenir. Bu ne zaman evlenileceğinden ne zaman çocuk doğrulacağına hatta ne zaman seks yapılacağına kadar sıkı bir takvimi içerir. Fakat olgunlaşmış ilişkilerde taraflar zamanın akışına kendilerini bırakarak o zamanki hislerine ve düşüncelerine göre yaşamayı tercih ederler. Bu sayede takvimin gerisinde kalmak gibi stresli bir durumla karşılaşmamış olurlar.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

ümran 12 Ekim 2016 - 00:47

güzel ve çok faydalı bir yazı teşekkürler…

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !