Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Ölümsüz Aşka Dair Söylenen Bu 3 Yalan İlişkileri Mahvediyor

Ölümsüz Aşka Dair Söylenen Bu 3 Yalan İlişkileri Mahvediyor

Yazar: Ankara Psikolog

Neredeyse bütün çocuklar “sonsuza kadar mutlu” bir aşkın hayalini kurarak büyür ve ilişkilerinde çoğunlukla mükemmel çift olmak için uğraşırlar. Sonra hayatta bir başkasını koşulsuz olarak sevme durumu ortaya çıkar. Herkesin koşulsuz aşka dair bir fikri ve söyleyecekleri vardır. Ancak neredeyse tüm kültürlerde koşulsuz aşka dair mitler vardır ve bunlar birçok iyi ilişkiye zarar verir.

Eğer birbirinizi koşulsuz olarak seviyorsanız o zaman ilişkiniz zor olmamalıdır.

Aşk bir süreçtir, bıraktığınız şekilde kalan değişmez bir durum değil. Zaman içinde değişmesi ve gelişmesi gerekir. Koşulsuz aşkta da karşınızdakine olan bağlılığınız ilişkiye dair sorumlulukları yerine getirmenizi ve yoluna ne çıkarsa çıksın onu aşmak için birlikte çaba göstermenizi gerektirir. Yani ilişkinizde hiç zorluk yaşamamayı beklemek gerçekçi değildir. Birbirinizi ne kadar severseniz sevin sizi zorlayan şeyler yaşayabilirsiniz önemli olan bunları aşabiliyor olmanızdır.

Eğer bir başkasını çekici bulduysanız bu artık partnerinizi sevmediğinizi gösterir.

Bazen partnerinizin sizden başka bir kişiyi çekici bulduğunu görebilirsiniz ve aynısı sizin için de geçerli olabilir. Bu gibi durumlarda hemen bir panik dalgası sizi sarmalar. Sizi eskisi kadar sevmediğiniz ve onu kaybettiğinizi düşünebilirsiniz ya da kendi hislerinizle ilgili şüpheleriniz oluşur. Fakat şunu aklınızdan çıkarmayın, yaşadığınız durum son derece normal. Partnerinizin veya sizin bir başkasını beğenmeniz birbirinize karşı duyduğunuz aşkın bir ölçütü olamaz.

Eğer beni gerçekten sevseydi, beni mutlu ederdi.

Birbirini mutlu etmek de aşk için bir kriter değildir. Aşkın kriteri birbirini dinlemek, empati kurmak ve ihtiyaçlarınızı açıkça birbirinize ifade edebilmektir. Sorunlar bu şekilde çözülür. Karşınızdakinin sizi mutlu etmek adına kendisinden ödün vermesini beklemek pek doğru değildir. İlişki karşılıklı işleyen bir süreçtir ve her iki taraf da birbirinin ihtiyaçlarını, isteklerini dikkate almalı bunu yaparken de kendininkileri açıkça ifade edebilmelidir.

Bu gibi düşüncelerin ilişkinize zarar vermeye başladığını fark ettiğinizde durup aşkın  gerçekten ne olduğunu düşünmenizde fayda var. Bunu yaptığınızda aşkın iki kişinin de eşit şekilde çaba sarf etmesi gereken bir süreç olduğunu görmeye başlayacaksınız.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !