Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Özgüveninizi Artırmak İçin 7 Öneri

Özgüveninizi Artırmak İçin 7 Öneri

Yazar: Ankara Psikolog

Zamanımızın çoğunu insanlarla olan ilişkimizi odaklanarak geçiririz ama kendimizle olan ilişkiyi genellikle görmezden geliriz. Aslında kendimize olan saygımız ve kendimizle kurduğumuz ilişkimiz, bizim tüm dünyayla olan ilişkimizi de belirler.

Eğer kendinize olan saygınız düşükse ve kendinizi sevmiyorsanız bunun için yapabileceğiniz birçok şey var.

1-İyi özelliklerinizin bir listesini çıkarın.

liste çıkarın

Hangi konularda iyisiniz? Arkadaşlarınızın ve çevrenizdekilerin siz de en çok beğendiği özellikler nedir? Kendinizle ilgili iyi bulduğunuz şeylerin bir listesini yapmak başlangıç için iyi bir adım olacaktır.

2-Önceki başarılarınızı yeniden hatırlayın

önceki başarılarınızı hatırlayın

Yapmış olmaktan gurur duyduğunuz şeyler var mı? Çocukluğunuzu veya gençliğinizi düşünün. Okuldaki başarılarınızı veya kazandığınız ödülleri hatırlamak size iyi gelecektir.

3-Çocukken yapmaktan hoşlandığınız şeyleri yeniden yapın.

çocukken

Küçük bir çocukken yapmaktan en çok hoşlandığınız şeyler nelerdi? Yaşınız ilerledikçe onları yapmayı bıraktığınız mı? Sizi mutlu edecek eski alışkanlıklarınızı yapmak kendinize olan sevgiyi artıracaktır.

4- Sizi eğlendiren insanlarla zaman geçirin.

arkadaşlık

Eğer özsaygınızı yeniden inşa etmek istiyorsanız etrafınızda eğlenceli ve anlaşabileceğiniz insanların olması oldukça önemli. Size negatif enerji veren insanlardan uzaklaşın, çünkü onlar sizi daha mutsuz edecektir. Sizi anlayan ve destekleyen insanların varlığı ise kendinize olan saygıyı artıracaktır.

5- Kendinize her gün olumlu bir şey söyleyin.

meditasyon

Kendinize itiraflarda bulunmak öz saygınızı artıracaktır. Yaptığınız bir işten sonra kendinize “aferin” demek veya aynaya bakıp “bugün iyi görünüyorsun” demek sizi mutlu edecektir. Unutmayın iltifatlar sadece diğer insanlar için değildir.

6- Kendinize kızmayın bırakın.

kendine kızmayı bırak

Kendinizle ilgili sürekli olumsuz şeyleri veya devamlı yaptığınız hataları düşünmek sizi mutsuz edecektir. Bunu yaptığınızı fark ettiğiniz anlarda aklınızdan bu düşünceleri çıkarmaya çalışın ve hep sonrasını düşünün.

7- Hedefler belirleyin ve kendinizi ödüllendirin.

kendini ödüllendir

Kendinize saygınızı artıracak en önemli şeylerden biri, koyduğunuz bir hedefte başarıya ulaşmaktır. Kısa ve uzun dönemli hedefler belirleyin. Bu hedeflerde başarıya ulaştıktan sonra da kendinizin mutlaka ödüllendirin. Bu, istediğinizde neleri başarabileceğiniz gösterecektir. Böylelikle kendinize olan saygınız biraz daha artacaktır.

Kaynak: http://reluv.co/7-tips-to-boost-your-self-esteem-and-love-yourself-more/7/

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !