Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » Özgüveninizi Geliştirmenin 7 Yolu

Özgüveninizi Geliştirmenin 7 Yolu

Yazar: Ankara Psikolog

Kendimizle ilgili düşüncelerimiz davranışlarımızı önemli ölçüde etkilemektedir. Kendimizi iyi hissettiğimiz zamanlar, aslında özgüvenimizin kendini gösterdiği zamanlardır.

Aşağıdaki öneriler size özgüveni nasıl oluşturabileceğinizi söylüyor.

İyi görünmek

Kendinizi iyi hissetmenin en kolay yollarından birisi iyi göründüğümüzü düşünmektir. İyi göründüğümüzü düşündüğümüz zamanlarda daha özgüvenli ve mutlu oluruz. Eğer bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, dolabınızda en çok sevdiğiniz kıyafetleri giyinip kuşanın ve dışarıya çıkın.

Güçlü yanlarınıza odaklanmak

Bu yöntem oldukça klasik gelebilir ama etkisini hemen göstermektedir. Bir kağıda güçlü olduğunuz yanları yazın. Bunu yaparken aslında sizin güçlü olduğunuzu gösteren, daha önce farkına varmadığınız yanlarınıza odaklanmış olacaksınız. Aynı zamanda odak noktanız zayıf noktalarınızdan kayacak ve kendiniz üzerinde daha fazla kontrolünüz olduğunu hissedeceksiniz.

İyilik yapmak

Genelde bir insanlara yardım ettiğimizde kendimizi mutlu hissederiz. Bu oldukça basit bir eylem olabilir, birisinin torbalarını taşımak veya yaşlı birisinin karşıdan karşıya geçmesini sağlamak gibi. Sizi olumlu etkileyeceğinden şüpheniz olmasın.

Zevk aldığınız şeyleri yapın.

Kendimizi üzgün hissetmemizle özgüvenimiz de düşmeye başlar. Bu yüzden kendinizi mutlu hissettirecek şeyleri yapmak çok önemli. Uzun zamandır ihmal ettiğiniz hobilerinize geri dönüş yapın veya yepyeni yeni hobiler bulmaya çalışın.

Favorilerinize bakın.

Bu biraz komik gelebilir ama hayatta herkesin bir idolü vardır. Bu kişiler tarihi karakterler, süper starlar veya bilim insanları olabilir. Önemli olan bu insanlarla ne yönlerden benzeştiğinizi bulmaktır.

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmaktan vazgeçin.

İnsanlar genelde sahip oldukları veya olmadıkları şeyler için kendilerini sürekli başkalarıyla karşılaştırma eğilimindedirler. Bunun hiçbir şekilde sonu olmadığı gibi size de en ufak bir faydası yoktur. Çünkü her zaman sizden daha iyi veya daha kötü insanlar bulabilirsiniz. Ama bu size bir yanılsamadan başka bir şey getirmez. Önemli olan sahip olduklarınız ve sahip olmak istediklerinizdir.

Kendinizi zorlayın.

Birçoğumuzun istediği ama bir türlü gerçekleştiremediği şeyler vardır. Bunları gerçekleştirmememizin arkasında yatan sebepler bazen sadece zihnimizdeki engeller olabilir. Hayatınız boyunca resim çizmek isteyip bunu asla yapamadıysanız bunun sebebi gerçekten dış etmenler midir? Yoksa yeteri kadar bu konuda ısrar olmamanız mıdır? Bu tip durumları bulup, gerçekleştirmek için çabaladığınızda kendinizi daha donanımlı ve özgüvenli hissedeceksiniz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !