Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » Özgüveninizi Geliştirmenin Yolları

Özgüveninizi Geliştirmenin Yolları

Yazar: Ankara Psikolog

Klişe bir söz olarak algılansa da olduğunuz kişiden mutlu olmak önemlidir. Sağlıklı seviyede kendinizden emin olmak ve özgüven sahibi olmak hayatınız boyu sizi mutlu edecek ve başarılı olmanız konusunda sizi destekleyecektir. Hayatınız boyunca zor kararlar alırken, yeni durumlara alışmaya çalışırken, baskılardan kurtulmaya çalışırken size destek olacak en sadık yardımcınız özgüveniniz olacaktır. Bu sebeple özgüveninizi desteklemeli ve güçlendirmelisiniz. Nasıl yapabilirim diyenler için yazımızın devamını okumalarını öneriyoruz.

Kendinize iyi bakmayı önceliğiniz haline getirin.

Özgüveninizi arttırmak istiyorsanız zihninize, ruhunuza, sağlığınıza iyi bakmayı öncelik haline getirmelisiniz. Yukarıda bahsettiğimiz durumlarda sağlıklı kalabilmek için öncelikle sizin iyi olmanız gerekmektedir. Kendinizi ihmal ettiğiniz zaman kendinize güven duymanız ve kendinizden emin tavırlar takınmanız çok daha zor olacaktır.

Güçlü yönlerinize sıkıca sarılın.

Herkesin ama herkesin diğerlerine göre daha başarılı olduğu bir şeyler vardır. Olmadığını düşünüyorsanız bile  muhtemelen sahip olduğunuz bir gücün farkında değilsinizdir. Güçlü yönlerinizi ortaya çıkarmak için yapmaktan zevk aldığınız ve başarılı olduğunuzu düşündüğünüz şeylerin bir listesini yapmaya başlayabilirsiniz.  Bulduktan sonra bu yönlerinize sahip çıktığınızda ve o işleri yaptığınızda iyi hissedecek ve özgüveninizi desteklemiş olacaksınız.

Limitlerinizin farkında olun.

Kimse mükemmel değildir, hatta mükemmelliğin yanından bile geçmez. Bazen bu düşünce aklınızdan çıkabilir ama öyle zamanlarda bile kendinize fazla yüklenmemelisiniz. Haksız yere kendinize kızdığınız, sizi aştığı için başaramadığınız bir iş yüzünden kendinize yüklendiğiniz her an özgüveninize biraz daha zarar verirsiniz. Böyle zamanlarda herkesten farklı bir kişiliğe, güçlere ve zayıflıklara sahip olduğunuzu ve bu şekilde değerli olduğunuzu kendinize hatırlatmalısınız.

Kendinizi aşağılamayı bırakın, hem de hemen.

Eğer özgüven sahibi ve kendine güvenen bir insan olmak istiyorsanız acilen negatif düşüncelerden kurtulmalısınız. Başkalarının size söylediği olumsuz sözler ve acımasız eleştiriler bir yana kendinize bunu yaparsanız işinizi çok zorlaştırmış olursunuz. O yüzden bir an önce kendinize yönelttiğiniz acımasız sözlerden kurtulun.

Gelişiminizi ve küçük başarıları kutlayın.

İyi bir işe imza attığınızda başarınız küçük de olsa kutlamayı bilin. Hayatta büyük başarılar bir anda gerçekleşmez çoğu zaman, büyük başarıların kapısını küçükleri açar ve siz kendinizi ne kadar çok motive ederseniz yolunuzda emin adımlarla yürümeye devam edersiniz. Öte yandan başarılarınızı küçümser ve değersizleştirirseniz elinize geçen şansları da yok edebilirsiniz.

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın.

Kıyaslamalar kişilerin kendilerine olan güvenlerini zedeler. Çevremizdeki insanların dışardan bakıldığında mükemmel görünen hayatları çoğunlukla onların bize göstermeyi seçtikleriyle sınırlıdır ve kıyas yapmak için hiç de güvenilir değildir. Herkesin farklı olduğunu, farklı şartlarda yaşadığını ve bir şeyleri başardığını anlamalısınız. Kıyas yapmak yerine herkesi kendi şartları içinde değerlendirmelisiniz, kendinizi de…

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !