Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Özgüveninizi Hemen Artıracak 7 İpucu

Özgüveninizi Hemen Artıracak 7 İpucu

Yazar: Ankara Psikolog

Özgüven sosyal ilişkilerde ve günlük hayatımızda önemli bir anahtar. Ama birçok insan özgüvensizlik yaşamakta. Bu yazıda size özgüven kazanma tekniklerinden bahsedeceğiz.

Kendinize sorun. “Daha kötü ne olabilirdi?”

Sorunlarımızı büyütmeye ve onlara aşırı önem vermeye çok yatkınızdır. Hepimizde yeteri kadar enerji var ve bu enerjiyi sürekli kaygılanmak yerine, güzel ilişkiler geliştirmeye, hedeflerimiz için yeni adımlar atmaya harcamalıyız. Kontrolümüz altındaki şeyleri yapmayı çalışalım, kontrolümüzün olmadığı şeylerde risk almayalım, boşuna üzülmeyelim. Enerjimizi akıllıca kullanalım.

Bir şeyi ilk defa yapıyorsanız, onu daha önce yapmış olduğunuzu düşünün.

Gözlerinizi kapatın ve bu yapacağınız işte nasıl başarılı olduğunuzu çok güçlü bir şekilde hayal edin. Bazen aklımız gerçek ile güçlü bir kurgunun arasındaki farkı ayırt edemez. Hayal ederken 5 duygu organınızı da kullanın.

Özgüven gerektiren iş ile ilgili daha önceden başarıya ulaşmış ve kendinden emin birini bulun.

Onun davranışlarını, tutumlarını, inançlarını örnek alın ve içeriğini size uygun bir şekilde değiştirin. Bunun için onlarla konuşabilirsiniz, eğer konuşma imkânınız yoksa onlarla ilgili hayat hikâyelerini okuyabilir ya da onları hatırlatacak şeyleri sürekli yanınızda taşıyabilirsiniz.

“Eğer… olsaydı” kalıbını kullanın.

Özgüveniniz daha yüksek olsaydı nasıl davranırdınız? Ne yapıyor olurdunuz? Ne düşünürdünüz? Kendi kendinize ne söylerdiniz? Kendinize bunları sorarak daha özgüvenli bir zihin yaratmış olursunuz. Sizde en azından başlangıç için özgüvenli biri gibi davranmaya başlarsınız.

Geleceğe gittiğinizi farz edin ve kendinize böyle bir sorun karşısında ne yapmanız gerektiğiyle ilgili nasıl bir tavsiye verebileceğinizi düşünün.

Biraz abartı gelse de bu taktiğin işe yaradığını göreceksiniz. Hayatınıza gelecekten, geriye doğru bir bakış attığınızda elinizde sahip olduğunuz şeylerin değerini daha iyi anlarsınız.

Dırdır etmeyi, sürekli kötü şeyleri hatırlatan iç sesini dinlemeyi bırak.

Kendinden başka sana engel olabilen başka kimse yoktur. İşe kendi üzerinde kontrolü sağlamakla başlarsan diğer şeylerin de değişeceğini göreceksin.

Hayatta fırsatların her zaman karşına çıkacağını bil.

Önündekini başaramamış olsan bile, daha yenileri hep karşına çıkacaktır. O zamana kadar yapman gereken şey sadece ne istediğini iyice bilmek ve hazır olmaktır. İsterseniz, olur!

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !