Buradasın Ankara Psikolog » Panik Atak » Panik Atak Belirtileri

Panik Atak Belirtileri

Yazar: Ankara Psikolog

Panik Atak Belirtileri Nedir?

Panik Atak Belirtileri Nedir?

Panik atak içinde korku, endişe, bunaltı ve kaygı barındıran bir nöbettir. Panik atak bazı kaygı bozukluğu hastalıkları sonucu daha çok açığa çıktığında, içinde korku, endişe, kaygı barındıran pek çok hastalığın belirtileriyle benzerlik gösterir. Bunların başında da depresyon gelir. Depresyonun belirtileri ile panik atağın belirtileri benzerlik gösterir. Bunu gibi, bazı fobiklerin yaşadıkları belirtiler de panik atağın belirtileriyle birebir örtüşür.

Panik atağın belirtileri şunlardır:

en belirgin belirtisi çarpıntıdır. Kişi kalp atışlarının sesini duyacak boyutta kalbinin hızla attığını hisseder. Bu nedenle de kalp krizi geçirdiğini zanneder.

Sol kola vuran ağrı ve uyuşma. Bu da kalp krizindeki belirtilerle benzerlik gösteren bir belirtidir.
Terleme, titreme ve sarsıntı. Bu belirtiler de daha çok fobik kişilerde fobilerini yaşadıkları an olan bir durumdur.

Boğazda düğümlenme veya bir yumru, tıkanma hissi. Soluğun kesilmesi, alınan nefesin yetersiz kaldığı hissi. Göğüste ağrı. Sıkışma ve daralma.

Karın bölgesinde ağrı ve şişlikle birlikte hissedilen mide bulantısı.

Baş dönmesi de en çok hissedilen panik atak belirtilerindendir. Kişi düşüp bayılacakmış gibi kendisini hisseder ve dengede durmakta güçlük çeker.

Aşırı kaygı, korku ve endişe içinde olma. Panikleme. Davranışlarda kontrolsüzlük.

Panik atak geçiren kişilerin hemen hepsi, o an öleceklerini artık yaşamlarının burada sona ereceğini düşünürler. Bu nedenle de panik atağa toplum ölüm korkusu olarak da benzetme yapmaktadır. Bu korkuyu yaşatan ise nöbet esnasında kişinin yaşadığı sıkıntılardır.

Panik atak yaşayan kişiler şu şikâyetlerde bulunurlar: nedensiz hissedilen sıkıtılar, göğüste ağrılar, kalp duracak hissi, el ve ayakların hissedilmemesi, kasılma, korku, tüm vücudun titremesi, midenin bozulduğu hissi, el, ayak ve yüzde karıncalanma, el ve ayaklarda başlayan ve vücuda yayılan terleme, kişinin durduğu yerde kendisini düşecekmiş gibi hissetmesi, denge kurmada güçlük yaşama, bayılma hissi.

panik atak geçiren insanları en çok korkutan şikayet ise ölme korkusudur. İnsanlar o an yaşadıklarından yola çıkarak hayatlarının son dakikalarını yaşadıklarını ve hayatın biraz sonra biteceğini düşünürler. Bu düşünce onların daha fazla paniklemesine de neden olabilir.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

recep 09 Temmuz 2016 - 19:48

47 yasındayım tedavı gordum ama sımdı artı bende bu hastalık ben de ılk 2005 de başladı baş donmesıyle doktora gıttım bıseyın yok dedı ve bana insomin diye bi ilaç verdi baş dönmelrı kay bol ta 2009 kadar bir iş donuşu mıdemde yanma ve hafıf ağrı vardı sonra arabada fenalaştım nefes almada zorluk ve heycan bende korkuyla karışık ve arabada bu devemlı oldu dışarı kendımı attımı rahatlıyordum ve bu ben arabaya binemez odum mecburı iş min gereği binmede bende korku ve gene olucak bana korkusu başladıbır arkadaşım bu panık dedı ve bırşeylen ilgilen dedi ben de telofonda oyun oynadım baktım bırsey olmuyo ole ıdara ettım bı sure ama faabrıkada son oalay oalana kadar bı arkadasımızfenaşip onumden sedyeyle yanım dan gecene kadardı ben de fenalaştım ertesı gun piskıyatrise gıtım ve ilaç ver ozel bır hastaneydı ancak ılacla 10 mılıgaramdı buda yarı bır hafta içtim tam içerken basıma gelen bu oldu sankı boğur gıbı oldum nefes alamadı ve vücudum da yanma odu acıle gıtım doktor dedki doktorun değiştir bende ssk gıtım 37 milgamla başdım ilaca 75 ve 150 kadar cıktı ilacin adı unuttum ama x basliyordu 5 ay tedavi gordum ve gectı dedım ama yanılmışım gectığimi sen ramazan bayramının ılk gunu gene böle darlık ve vücudumda yanma oldu gene başladı dedım ama bir gün evel birine cok sinilenmiştim her halde ondan dedim ama bu sene gene ramazanı ortalaydı gene bo basıma geldı şole oldu uyku suzdum gözlerimi açamıyordum sankı kabme bı deydı gıbı basım dondu ve beheycanlandım ve korkuyla telaş ve gösüm daralı sankı nefes kesılıyo sankı biliyorum aşırı heycan ve sınır yapıyobende bunları yanı herhangi biryerimde ağrı olsa bende heycan la karışık korku başlıyor yanı bende kotu şeyler bırakıyor hayattan bıkkınlık ve yaşam zevkı kalmıyor bende doktor bey bana yardımçi olurmusunuz

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !