Buradasın Ankara Psikolog » Panik Atak » Panik Atak Nedir Ne Değildir?

Panik Atak Nedir Ne Değildir?

Yazar: Ankara Psikolog

Panik atak bir nöbettir. İçinde korku, panik, kaygı ve bunaltı barındırır. Çok sayıdaki psikolojik ve fiziksel hastalıklarda panik atak görülür. Beklenmedik bir anda ve yerde gelebilir. Kişiye büyük sıkıntı yaratır. Hissettirdikleri nedeniyle panik atak geçiren kişiler genellikle kalp krizi geçirdiklerini zannederler. İlk kez panik atak geçirenler ise soluğu acil servislerde alır.

Panik atak kişiye büyük korku yaratır ve birçok panik atak nöbeti geçirenler, öleceklerini zannederler. Kişiler bu durumlarda yalnızlarsa, yardım isteğinde bulunurlar çünkü bu nöbeti tek başına atlatmaları zordur. Genelde bir doktor gördüklerinde rahatlama hissi oluşur. Panik atak, sık görülen ruhsal sorunların başında gelir. Her 10 kişiden biri hayatında en az bir defa panik atak geçirir. Panik atağın tek bir kez yaşanması değil, sıklaşması ve insan hayatının akışını olumsuz şekilde etkilemeye başlaması, panik atağı hastalık haline dönüştürür.

Panik atak daha çok, bir şeyden çok korkulduğunda kriz olarak gelir. Korkunun vücutta yarattığı heyecan ve stres panik atak nöbetini tetikler. Ancak bazı durumlarda, insanlar korkmasa da, ortada bir şey yokken, nedeni bilinmemekle birlikte de görülebilmektedir.

Panik atak nöbetinin ilk 15-20 dakikası sıkıntılıdır. Bu süreden sonra, nöbette gevşeme ve yarattığı sıkıntılarda azalma görülür. Kendiliğinden sıkıntıların azalabileceği gibi, kişilerin açık havaya çıkması, soğuk su ile yüzlerini yıkamaları ve kolonya gibi ayıltıcı bir koku da nöbetin atlatılmasında büyük etkisi vardır.

Panik atak tekrar etme eğiliminde olan bir nöbettir. Bu nöbeti birden fazla yaşayan insanlarda, “ ya bir daha olursa” korkusu ve endişesi yaşanmaya başlar. Hatta bunun çok fazla düşünülmesi ve insanın atamadığı bu kaygı bile, panik atağı tetikleyebilir. Panik atağı sık yaşayan insanlarda başka korkular da ortaya çıkabilir. Mesela atağı araba kullanırken gelme korkusu, kişi araba kullanmaktan alı koyabilir. Yalnızken panik atak yaşarsam korkusu, kişiyi yalnız kalmaktan da korkar hale getirir. İnsanlar hastalık hastasına bile dönüşebilir. En ufak bir baş dönmesinde tansiyon ölçtürmeler, hemen hastaneye yetişme gayretleri, panik atak geliyor endişesine düşerek yardım arayışları, kişileri zor duruma düşürebilir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

Rabia 25 Mayıs 2017 - 10:29

Benim bu sıkınt bir rüyadan sonra oldu ölüm korkusu var ve çevremde de bir sürü vakalar oldu çok düşünüyorum üzülüyorum korkuyorum dışarı çıkamıyorum banyo bile yapamıyorum bir rüya görmekten bile korkuyorum iyi bir rüya olsa da hep kötü düşünüyorum bana yardım eder misiniz lütfen çok zor durumdayım sınav haftam ve ben hiç gidemiyorum bile

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !