Buradasın Ankara Psikolog » Panik Atak » Panik Atakları Engellemek İçin 5 Adım

Panik Atakları Engellemek İçin 5 Adım

Yazar: Ankara Psikolog

Panik ataklar normalden fazla stres hissettiğinizde kendini gösterir ve birçok şey panik ataklara sebep olabilir. Panik atak geçirirken hissettiğiniz duygular çok korkutucu olabilir ve sürekli bu duyguları yaşamaktan korkmanızhayatınızı hiç de kolaylaştırmaz. Panik atakları engelleyebildiğiniz zaman hayatınızı geri kazanmış gibi hissedersiniz. Belki panik ataklarınızı asla önleyemeyeceğinizi düşünüyorsunuz ama bahsedeceğimiz adımları izlemek size fayda sağlayabilir.

Panik ataklarınıza kimin patron olduğunu gösterin

Yani kontrolü ele alın, bunu başarabilirsiniz. Her ne kadar güçlü olsa da yaşadığınız panik ataklar sizden daha akıllı olamaz. Panik ataklarınıza sebep olan korkular kendiliğinden doğmaz onu siz yönlendirirsiniz. Eğer sizi strese sokan durumlar, yerler gerçekten tehlikeli değilse yükselen kalp atışlarınızı kontrol altına almak için nefes alışverişinizi yavaşlatın ve fiziksel tepkilerinizin ve böylece panik ataklarınızın önüne geçin.

Panik atakları önlemek için kaçmaktan vazgeçin

Mesela markete gittiğinizde strese giriyor ve panik atak geçireceğinizi hissettiğiniz için kendinizi o ortamdan uzaklaştırıyorsanız, market sizin için her zaman korkutucu bir yer olacaktır. Korktuğunuz şeyden kaçmak onu gözünüzde daha çok büyütmenize ve ondan korkmanıza sebep olur. O yüzden ne kadar normal davranırsanız o kadar az panik duyarsınız.

Nefes alış verişinize dikkat edin

Panik hissettiğinizde nefesleriniz hızlanır ve derin değillerdir. Bunu fark ettiğinizde kontrol altına almanız çok kolaydır. Nefesinizin kontrolünü elinize alıp daha derin ve yavaş nefes alarak paniğinizi de kontrol altına alabilirsiniz.

Normal davranarak panik ataklarınızı önleyin.

Panik atak geçireceğinizi hissettiğinizde her zaman olan, sıradan şeyler dışında bir şey yaşamadığınızı düşünmek için kendinizi zorlayın. O an birisiyle konuşuyorsanız konuşmanızı sürdürmeye çalışın ve panik yaşamıyormuş gibi davranın. Normal davranmanız aslında panik hissetmenize hiç gerek olmadığı mesajını zihninize iletecektir.

Düşünmeye devam edin.

Panik hissetmeye başladığınız zaman düşüncelerinizden uzaklaşmaya başlarsınız, kontrol duygularınıza geçmeye başlar. ancak bir konu üzerine düşünmeye veya bir işi yapmaya devam etmek paniğin sizi kontrol altına almasını önlemeye yardımcı olacaktır. Panik hissetmeye başladığınız zaman zihninizi meşgul etmek için ritmik saymaları deneyebilirsiniz. 100’den başlayıp 3’er 3’er saymak beyninizi meşgul etmeye yetecektir mesela.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !