Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Para Harcanacak ve Harcanmayacak 5 Şey

Para Harcanacak ve Harcanmayacak 5 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

 

Hayat boyunca para kazanıyor ve kazandığımızı harcıyoruz. Böylesi sürekli bir döngü içindeyken kimi zaman olmaması gereken şeylere çokça para harcadığımız da oluyor. Çoğunlukla aldıklarımız bizi mutlu eden şeyler olsa da paranızı size kısa süreli haz verecek şeylere harcamak yerine size uzun soluklu tatmin getirecek şeylere harcamanız gerektiği kanaatindeyiz. Bu içerikle size daha az bütçe ayırmanız gereken 5linin ve daha çok bütçe ayırmanız gereken 5linin bir listesini sunacağız. Yazdıklarımızı hem tasarruf etmek hem de hayatı zenginleştirmek için dikkate almanızı tavsiye ederiz 🙂

Fazla para harcamamanız gereken 5li:

Elektronik eşyalar

Elektronik eşyaların günümüzün olmazsa olmazları arasında yer aldığının farkındayız ama bu demek değil ki her ürünün en yeni modeline sahip olmalısınız. Teknolojinin hiç de durağan olmayan bir alan olduğunu düşündüğünüzde aldığınız her ürünün daha iyisi, daha yenisi çok kısa bir süre sonra satışa sunulacaktır. Bu hıza yetişmeye çalışmak sadece boşa kürek çekmektir.

Ev dekorasyonu

Evinizi dekore etmek üzere kullanımınıza sunulacak türlü türlü yenilikler olacaktır. Dergilerde gördüğünüz özel tasarım ürünlerle evinizi eşsizleştirmek için binlerce lira harcamak yerine gerçekten size özgü, size özel dokunuşlarla evinizi dekore etmeniz paha biçilemez olan olacaktır.

Arabalar

Tıpkı elektronik eşyalarda olduğu gibi arabalarda da sürekli sahip olduğunuzu bir üst modeliyle değiştirmeye çalışmak pek akıllıca bir yaşayış tarz değil. Söz konusu arabalar olduğunda fiyatların da yüksek olduğunu düşünürsek bu durum sizi sürekli olarak bir borç içinde yaşamaya itecektir.

Son modaya uygun kıyafetler

Elbette ki alışverişe gitmek, beğendiğiniz kıyafetleri almak sizi suçlu hissettirmemeli ama bütçenizi aşan aşmasa daha büyük bir bölümünü kaplayan giyim harcamalarınızı kontrol altında tutmalısınız. Yüzlerce liralık çantalar, ayakkabılar kıyafetler almanın size verdiği anlık haz ve dolabınızda yer kaplamak dışında pek de bir işlevi yoktur.

Mücevherler

Şık mücevherlerin elbette ki bazı durumlarda kullanımı güzeldir. Kendinize 2000 liralık bir saat alacak maddi gücünüz de varsa gerçekten sizi tebrik ediyoruz ancak geliri çok da astronomik rakamlara ulaşmayanlara aksesuar kullanımı ve mücevherler yüzünden borç batağına düşmek arasında ince bir ince çizgi olduğunu hatırlatalım J

Daha fazla bütçe ayırmanız gereken 5li:

Eğitim

Bu konuya dair en basitinden yeni bir dil öğrenme deneyimini örnek verebiliriz. Bu kararı aldığınızda hissettiğiniz hevesi ve heyecanı hissettirebilecek pek fazla şey yoktur. Farklı dillere, kültürlere, uzmanlık alanlarına dair yaptığınız her yatırım size bilgi birikimi kazandırmanın yanı sıra zihninizi tüm dünyaya açmanın da bir yoludur.

Seyahat etmek

Seyahat etmek biraz maliyetli bir aktivite olabilir ancak size kazandırdığı anılar bür ömür boyu yanınıza kar kalacaktır. Kötü tecrübeler yaşasanız onlardan bile kazanımlarınız olur. Çoğunlukla o kötü deneyimleri hatırlayıp gülersiniz.

Müzik

Bir müzik aleti kullanmasını öğrenmek için harcayacağınız paranın size dönüşü hem güzel anılarla, hem güzel bir hobiyle, hem de yeni bir hayat tarzıyla olabilir. Çünkü müzik kişilerin hayatlarına derinden etki edebilme becerisine sahip bir mucizedir. Kimi zaman sayfalara sığmayan kelimelerle anlatamadıklarınız birkaç notayla anlatılır olur ve hem sizi hem çevrenizi etkiler.

Kitaplar

Kitaplar onları okuyan her bir kişi için farklı bir dünyanın kapısını açma gücüne sahiptirler. Her sayfada farklı bir deneyim yaşatabilirler. Bir başkasının kelimelerinin zihninizde oluşturduğu dünyanın büyüsüne kapılmamak elde değildir gerçekten. Kitap okumanın insanlık tarihinde her zaman önemli bir yeri olması gerektiğini yürekten diliyoruz.

Yiyecek

Yeni tatlar denemek seyahat etmekle çok benzer özellikler taşır. Çünkü yemekler doğdukları kültüre dair izler barındırır ve size çok fazla şey öğretebilir. Farklı kültürlere ait yemekleri öğrenebileceğiniz bir kursa ödeyeceğiniz para karnınızı doyurmakla kalmaz aynı zamanda da farklı kültürlere dair bilgi birikiminizi arttırır, size güzel anılar kazandırır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !