Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Pişmanlık ve Psikolojik Sağlık Nasıl İlişkilidir?

Pişmanlık ve Psikolojik Sağlık Nasıl İlişkilidir?

Yazar: Ankara Psikolog

regretful-girl-300x243Pişmanlık bir kişinin önceki yaptığı hareketlerden veya davranışlardan, daha farklı yapsaydım daha iyi sonuçlar alabilirdim şeklindeki bir düşüncesi sonucu ortaya çıkan olumsuz duyguları ifade eder.

Pişmanlık genellikle suçluluk hissi ve utanç ile yakından ilişkilidir. Pişmanlığı diğerlerine karşı bir özür ifadesi olarak da gösteririz.

Pişmanlığı yapısal olarak iki parçada el almak mümkün:

  • Olumsuz bir duygu durumu
  • Alternatif kararlar veya davranışlar için bilişsel bir yapı.

Pişmanlık uzun süreli etkileri olan ve hissedilen bir duygudur ve birçok insan bu duygunun üstesinden gelmekte güçlük çekebilir. Pişmanlık içinde geçmişe yönelik düşünceleri ve duyguları barındırdığından kişinin yaşı ilerledikçe daha fazla pişmanlık yaşama ihtimali vardır. Geçmişteki davranışları veya hareketleri değiştirmek imkansız olduğundan pişmanlık beraberinde stres gibi etkileri de getirir.

Pişmanlık Nasıl Faydalı Olabilir?

Pişmanlık kişilere iç görü kazandırmada ve ilerideki kararlarını şekillendirmede yardımcı olur. Pişmanlık yaşayan kişilerle yapılan araştırmalarda bu kişilerin karar verme, sorunlarla başa çıkabilme ve yaşantılardan deneyimleme gibi becerilerde daha iyi performans gösterdikleri bulunmuştur.

Ruhsal Sağlık ve Pişmanlık

Pişmanlık kişinin yaşamını olumlu yönde etkilese de genellikle kişiye olumsuz etkiler bırakır. Kişilerin mutluluğunu azaltabileceği gibi bazı durumlara da yol açar:

  • Alınacak kararların kötü sonuçlanacağına yönelik önyargı
  • Pişman olunan davranışla ilgili tekrar eden düşüncelerin yol açtığı kaygı
  • Kronik üzgünlük ve mutsuzluk halleri
  • Suçluluk hisleri
  • Utanç
  • Kızgınlık

Pişmanlık, üzerinde konuşulduğunda kişiye daha yardımcı olunan bir durumdur. Bu yüzden terapilerde kişilerin yaşadıkları pişmanlıklar ve geçmişe yönelik olaylar ele alınır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !