Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » Pozitif Düşünmenin Yolları

Pozitif Düşünmenin Yolları

Yazar: Ankara Psikolog

Pozitif Düşünmek, olumlu düşünmek ve kendine güvenmek için birkaç ipucuyu aşağıda sizin için açıkladık.

1-Kendine Güvenmek

İnsan kendi gücüne inanır ve guvenirse haytanın her anında mutlu ve başarılı olur.karamsar olmak ümitsizliğe düşüp kendini aşağılamak sadece ümitlerimizin kırılmasına sebep olur.İnsan olumsuz düşünmeye başlarsa aklına sürekli negatif fikirler gelecek ve hayatını zehir edecektir.karşınızdaki engel ne kadar zor ve büyük olursa olsun;cesaretle azimle göğüslerseniz sizi ümitsizliğe düşürmez.Beyninizi kendinize güven ve inançla doldurun.Bu düşünceler;sizden güvensizlik ve şüphe duygularını kovacaktır.
Günümüzde çoğu insan güvensizlik içinde yaşar.Bir üniversitede, psikoloji dersi alan öğrencilerle ilgili bir araştırmada en çok yakınılan kişisel sorunlar sorulmuştur ve öğrencilerin yüzde 70’İ kendine güven eksilkiği olduğunu söylemiştir.Bu oran normal hayatta da böyledir denilebilr.
İnsanın kendisine güven duygusunu kazanması için asla başarısız olmayı düşünmeyin.Bu düşünce aklınıza geldiği an olumlu düşünerek bunu ortadan kaldırabilirsinz.Karşınızdaki engelleri inceleyerek onları minimum seviyeye inidrmeye çalışın.
Sizi yaratanın sizinle olduğunu ve hiçbir zorluğun sizi yenemeyeceğini  düşünün.Özellikle  aşağılık duygusuna kapıldığınız an “her zorluğun üstesinden gelebilirim”sözünü sık sık tekrarlayın.Kendinize güven duygusunda size yardımcı olcak bir uzmana başvurup ;onunla beraber kendizini tanımya çaılşın.Böylelikle bu yanlış duygulardan kolayca kurtulabilirisiniz.

2-SAKİN DÜŞÜNCE GÜÇ ÜRETİR

İç huzuru hissederek kendinizle barışık yaşamak galiba en güzel yaşama şeklidir.Bu aşamada verilecek en büyük çaba ;düşünme şeklini  bu biçime dönüştürmek için verilen çabadır.
İç huzura gerçek anlamda ulaşamamış birçok kişinin,suçuluk duygusu hissettği aşikar.Bu kişiler işledikleri suçlar ve günahlardan  dolayı suçuluk duyarlar  ve kendilerini  affetmez.Bu his, insanın tüm faaliyetine müdahale eder.
Sakinleşip huzura ermek için yapılması gereken bir takım uygulamalar var.Gün içerisinde pozitif düşünceleri aklımıza getirip,zihnimizde güzel mazaraları hayal edip canlandırmalıyız.Yüksek sesle “sakinleş” sözcüğünü soyleyerek zihnimiz boşaltıp huzura kavuşabiliriz.
Konuşurken kullandğımız ses tonu ve sözcükler ;gergin.üzüntülü ve sinirli olmamıza sebep olabilir.Sakin bir ortamda yaşamımızı sürdürmek istiyorsak;sakin olmalı,uygun tonda konuşmalı,sevdiğimiz bir kaç dizeden okuyarak huzura erebiliriz.

3-HER AN ZİNDE VE ENERJİK OLMALI

Her insan kendisini düşündüğü gibi bulur;Sağlıklı olmayı düşünürsek sağlıklı,güçlü olmayı düşünürsek güçlü,mutlu omayı düşünürsek mutlu,başarılı olmayı düşünürsek başarılı oluruz.Beynimiz vücut mekanızmamıza,bitkin,halsiz olduğumuz sinyalini ileterek bu yönde hareket etmemimizi sağlayacak nitekim biz de halsiz düştüğümüzü göreceğiz.
Manevi hayatımızın burda çok önemli bir rolü vardır.Biz başaracımız inancında olursak,aklımızda güçlü ve enerji fikirler oluşmaya başlayacaktır.
Bir çok insan çabuk yorulur ve hasta olur.Bunun olamaması için en gerçekçi yol; toplumsal olaylara duyarsız kalmamak, toplumsal olaylarla ilgilenmektir.Bir inancımız ,gayemiz olmalı bu yolda bunun için çaba sarfetmeli ve inanmalıyız.

4-DUANIN GÜCÜNE İNANMALI

Dua,çok önemli bir enerji kaynagıdır.Nasıl çeşitli yöntemler kullanarak atom enerjisini buluyorsak;dua ederek de ruhsal enerjimizi bulabiliriz.Dua sayesinde bulduğumuz enerjinin etkisi her an görülebilir.
insanlar dua sayesinde çeşitli yeteneklerin geliştiğini anladıkları için daha çok dua ederler.Dua insanın içindeki gücü ortaya çıkararak daha güvenli bir birey olmalarını sağlar.Dua doğru hareket etmek için izlenmsei gereken en güzel pusuladır.Dua bilinçaltımıza iner ve oradaki gizli gücü oratya çıkarır.Bu gücü ortya çıkarmak için uygulanacak yöntemler;
*çözüm seçeneklerini gözünüzde  canlandırın,
*problemlerinizi anlatmaya çalışın,
*büyük bir istek ve çabayla sorunlarızı çözmeye çalıştığınızda gerçekten işe yaradığını göreceksiniz.

5-KENDİ MUTLULUĞUNUZ KENDİNİZ YARATIN

Oscar Wilde,”insanlardan çoğunun mutluluğu ve mutsuzluğu kendi düşünce ve inanışlarına bağlıdır” der.Mutlu olmayı isterseniz mutlu olursunuz bu sizin elinizdedir.Mutluluğu da mutsuzluğu da ulaşmak çok basittir.kendinize ‘herşey kötü gidiyor,hiçbir şey beni mutlu etmiyor ‘derseniz.kolyca mutsuz bir insan olursunuz.Fakat kendinize’ her şey çok güzel ,yaşamaktan zevk alıyorum,ben çok mutluyum ‘derseniz kesinlikle sonuç çok güzel olur.Hayata bakış açımız iyimser bir noktadaysa insanları sevmekten zevk alıyorsak gözümüzde bizi umutsuzluğa düşürecek,mutsuz edecek bir seçenek kalmamış olur.Mutluluğu yaratma gücü bizim elimizde;sabah uyandığımızda pozitif düşünceyle güne başlarsak yüzümüze mutluluk tebessümünü eklersek kesinlikle mutlu oluruz….

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

5 Yorumlar

elifnur 16 Kasım 2011 - 19:58

size çok teşekkür ederim daha şimdiden rahatlamamı sağladınız,henüz 14 yaşındayım fakat çok mutsuzum ama yazdıklarını okumak beni rahatlattı teşekkürler….

Cevapla
Yesim göcmen 09 Şubat 2016 - 05:05

Mhr ben almanyadan yaziyorum esim almanyaya yeni geldi
Burada bazen tartisinca kizip trye kacar gibi gidiyor sonra 1 ay gibi bir sürec sonra kaliyor yine dönüyor
Ve her gidisinde icimi bir korku sariyor gelirni tekrar gelmezmi diye düsüncelere bürünüyorum
Bana yardimci olurmusunuz bu durumda ne yspmaliyim
Cok caresizim
Sevgiler yesim

Cevapla
Meltem 03 Şubat 2017 - 19:11

Merhaba
Yazdıklarınızı çok beğendim.Bana çok yardımcı oldu.

Cevapla
Osman 05 Mart 2017 - 04:20

Mrb ben osman sanırım benim bazı psikolojik sorunlarım var bana yardımcı olur musunuz. Mesela anlatayım biraz. Gece yatarken sürekli terttut içinde kalıyorum yani acaba sağlığımla ilgili bir sorunum varmi acaba yarın nasıl olacak başıma bi kaza gelecek mi bir nevi paranoyak gibi olmaya başladım asla pozitif düşünemiyorum aklımı hep pozitif düşünce sarmış bir turlu pozitif olamıyorum

Cevapla
seda 21 Mayıs 2017 - 14:53

Merhabalar ben sürekli hastayım diyerek kendimi psikolojimi mahvediyorum biraz başım ağrısa donse hemen beyin tümörü falan diyorum böyle düşünmek istemiyorum saatlerce hastalıklari araştıriyorum bnde olmayan şeyleri olduruyorum mesela kolum uyusmazdi ama artık uyusuyor korkuyorum

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !