Buradasın Ankara Psikolog » Psikoterapi Teknikleri » Psikodrama Nedir?

Psikodrama Nedir?

Yazar: Ankara Psikolog

Jacob L Moreno tarafından geliştirilen psikodrama, danışanların bireysel meselelerini bazı dramatik teknikler kullanarak anlamaya çalışır.

Grup dinamiğine uygulanarak, rol canlandırmaları ve diğer deneyimsel tekniklerle, danışanın kendi duygusal deneyimlerine ve çatışmalarına farklı bir perspektiften bakması hedeflenmektedir. Psikodrama danışanların duygusal ve fiziksel sağlığını iyileştirdiği gibi onun bilişsel, davranışsal ve duygusal becerilerini de geliştirir. Bu terapi çeşidi grup ortamında ve bireysel ortamda uygulanabilmektedir ve kişide en üst seviyede iyileşme ve aydınlanmaya ulaşmayı hedeflemektedir.

psikodrama nedir

Psikodramanın Hedefleri ve Amaçları

Psikodramanın birincil amacı, kendi duygularımızdaki dürtüselliği olabildiğince yaratıcı ve üretici bir anlamda organize etmektir. Kişinin iç dünyadaki ve dışarıdaki hayatındaki çatışmaları ve işlevsizlikleri dramatik oyun tekniği ile çözmeyi hedeflemektedir. Seansların çoğu iki saate kadar sürebilir ve bunlar seanstaki protagonist (oyunu oynanan, üzerinde çalışılan kişi) üzerinden döner. Protagonist diğer karakterleri oyunun içine çekerek aynı zamanda kendi kişilerarası becerilerini sorgular, geliştirir ve olumlu, etkili davranışlar için bir davranış formülasyonu geliştirir. Bu teknik seanstaki tüm karakterlerin katılımıyla kişilerin sınırlar ile ilgili deneyimlerine yeni ve heyecan verici bir bakış açısı getirir.

Psikodrama Nasıl Yapılır?

Bu terapi çeşidinde danışanlar genelde günlük hayatlarından, fantezilerinden, rüyalarından ya da belli ruh hallerindeki durumları canlandırırlar. Bu dramatik sunumlar danışanın belli durumlardaki duygusal sürecin veya o duruma ait algısının ortaya çıkmasına yardımcı olur. Terapist bir danışanı farklı rollere sokabilir ya da sahneye göre belli nesnelere kimlikler atayabilir. Psikodrama grup ortamında uygulandığında oldukça etkili bir yöntemdir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !