Buradasın Ankara Psikolog » Psikoterapi Teknikleri » Psikoloji Okumak İçin 6 Harika Neden

Psikoloji Okumak İçin 6 Harika Neden

Yazar: Ankara Psikolog

Dünya üzerinde en popüler olan lisans programlarından biri hangisidir biliyor musunuz? Evet, bildiniz. Psikoloji! Peki, ama psikoloji neden bu kadar popüler? Çünkü:

Aldığınız psikoloji diploması size çeşitli kariyerlerin kapısını açar.

Psikoloji size tek bir kariyer planı sunmaz. Psikoloji okuyan bir kişi klinik psikolog olup terapist unvanını alabilirken, sosyal psikolog, gelişim psikoloğu, endüstriyel psikolog gibi bir çok unvan alabilir.

Psikoloji okumak hem kendinizi hem başkalarını daha iyi anlamanızı sağlar.

Psikoloji insan davranışlarıyla alakalı bir bilimdir. Herkes de zaman zaman çevresindekilerin neden belli şekillerde davrandığını anlamak ister, bu kişinin kendisi hakkında da düşündüğü bir şeydir. Psikoloji okumak insanın hem kendini hem de başkalarını anlamasına yardımcı olur. Edinilen bu bilgiler sosyal alanda, reklamcılıkta, pazarlamada, eğitimde ve politikada dahi kullanılabilir.

Psikoloji alanında çalışmak eğlenceli, ödüllendirici ve biraz da zorlayıcıdır.

Pratik ve teorik problemleri çözmeyi seviyorsanız psikoloji okumak tam size göre olabilir. Psikolojinin çok çeşitli çalışma alanı olduğunu söylemiştik, hangi alanda çalışırsa çalışsın psikologlar her gün farklı zorluklarla karşılaşır ancak bu zorlukları aşabiliyor olmak son derece ödüllendiricidir.

Psikoloji derecesi almak başkalarının hayatında fark yaratmanızı sağlar.

Eğer başkalarının hayatlarında bir etkiniz olsun istiyorsanız, psikoloji derecesi almak tam size göre olabilir. Bu alanda çalışmak zaman zaman zorlayıcı olsa da bir başkasının hayatına olumlu katkı sağlamak profesyonel olarak son derece tatmin edicidir.

Tutkulu olduğunuz bir konuda ilerleyip önemli çalışmalar yapabilirsiniz.

Psikoloji lisans eğitimini tamamlayan kişi istediği alt alanda yüksek lisans eğitimi de alabilir. Lisans hayatında araştırma konusunda gerekli alt yapıyı alan kişi tutkulu olduğu konuları çalışabilir. Yelpazesi geniş bir bilim dalı olduğu için araştırmacılara kolaylık sağlamaktadır.

Psikolojiyi öğrenmiş olursunuz

Psikoloji okudukça, öğrendikçe insanı etkileyen bir bilimdir. Çünkü insan doğasına dair bilgi sahibi olmak herkesin ilgisini çeker ve siz bu bilimi kendi alanınız olarak öğrenmiş olursunuz. Yani konunun uzmanı haline gelirsiniz. Kulağa çok havalı geldiğini biliyoruz, gerçekten de öyle.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !